شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حزب همبستگی به نشانه اعتراض بر تابلوی سفارت ایران در کابل رنگ قرمز پاشید

اعضای حزب همبستگی افغانستان، در واکنش به جان باختن شماری از مهاجران افغان در یزد، امروز در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در کابل اعتراض کردند.

اعضای این حزب، به نشانه‌ متهم کردن نقش جمهوری اسلامی در  ماجرای شلیک به خودروی حامل مهاجران افغان در یزد و کشته‌ و زخمی‌شدن برخی از مهاجران، روی تابلوی سفارت ایران رنگ قرمز پاشیدند.

سیلی غفار، سخنگوی حزب همبستگی گفته است، امروز ۱۸ جوزا/خرداد، جمعی از جوانان دختر و پسر این حزب مقابل «سفارت ایران در کابل گردهم آمده و در تقبیح آتش‌زدن خودرو کارگران افغان در شهر یزد ایران و غرق‌ ساختن کارگران در رودخانه هریرود» اعتراض کرده‌اند.

سیلی غفار افزوده است که اعتراض‌کنندگان با شعارهای «کمی آب بیار که سوختم» و «مرگ بر استبداد، چه در کابل، چه در تهران» اعتراض خود را علیه حکومت ایران و افغانستان ابراز کرده‌اند.

همزمان، براساس گزارش‌ رسانه‌های افغانستان، شماری از فعالان جامعه مدنی و جوانان در ولایت هلمند در جنوب این کشور، با آتش زدن پرچم جمهوری اسلامی ایران، خواستار تامین عدالت برای مهاجران افغان شده‌اند.

براساس اعلام دولت افغانستان، سه تن از اتباع این کشور پس از شلیک نیروی انتظامی ایران و آتش گرفتن خودرو جان باخته‌ و شماری نیز مجروح شده‌اند.

رسول موسوی، مدیر کل غرب آسیا در وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات سفیر افغانستان در تهران پیرامون پرونده شلیک پلیس به خودروی حامل مهاجران افغان در یزد گفته است: «پلیس ایران به قاچاقچیان شلیک می‌کند. چه قاچاقچی مواد مخدر باشد چه قاچاقچی انسان، اگر به اخطار پلیس توجه نشود.»

اعتراض در کابل و هلمند در حالی برگزار می‌شود که دولت افغانستان از امروز تا سه ماه آینده هرگونه تجمعی بیش از ده نفر را به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ممنوع اعلام کرده است. 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More