شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعتصاب بازاریان بانه و جوانرود و پهن‌کردن سفره خالی در خیابان‌ها

 

بازاریان شهرهای بانه و جوانرود در اعتراض به بسته‌ماندن گذرگاه‌های مرزی و افزایش تعرفه گمرکی دست به اعتصاب زده و سفره خالی در خیابان پهن کردند.

به گزارش ایران اینترنشنال و به نقل از یک شاهد عینی ساکن بانه که نخواست نامش فاش شود، بازاریان از صبح روز شنبه ۲۶ فروردین، در اعتراض به افزایش تعرفه‌های گمرکی و نیز بسته ماندن گذرگاه‌های مرزی با عراق، اعتصاب کردند. این اعتصاب با بسته شدن بیش از ۵۰ درصد از مغازه‌ها شروع و تا بعداز ظهر همان روز بیشتر بازار بانه به تعطیلی کشیده شد.

تعطیلی بازار در پاسخ به فراخوان عمومی خودجوش توسط بازاریان از طریق رسانه‌های اجتماعی به‌خصوص صفحه تلگرامی «نیشتمانی جوان» انجام شد.

به گفته این شاهد عینی، معترضان با حرکت به سوی «کوچه فرمانداری» شهر بانه در اواسط روز با حمله نیروهای امنیتی روبرو شده و در اثر آن درگیری‌هایی روی داد. نیروهای امنیتی با شلیک هوایی سعی در پراکندن مردم کردند.

اعتصاب‌کنندگان در بانه اعلام کرده‌اند که روز دوشنبه ۲۷ فرودین نیز با ادامه این اعتصاب در جلوی ساختمان فرمانداری این شهر جمع شده و خواستار بازشدن مرزها خواهند شد.

بر پایه گزارش‌های رسیده از دو شهرستان جوانرود و بانه، بازاریان و کسبه در این اعتصاب در اقدامی نمادین برای نشان دادن وضعیت بد معیشتی مردم، سفره خالی به طول ده‌ها متر در خیابان‌ها پهن کردند.

 

اعتصاب بازاریان بانه و جوانرود و پهن‌کردن سفره خالی در خیابان‌ها

 

اعتصاب بازاریان بانه و جوانرود و پهن‌کردن سفره خالی در خیابان‌ها

 

دولت در اسفند ۹۶ شروع اجرای طرح «مبادلات مرزی با کارت الکترونیک مرزنشینان موسوم به کارت پیله‌وری» را در سه شهرستان کردنشین بانه، مریوان و سروآباد اعلام کرد. براساس این طرح، بازاریان منطقه می‌توانند کالاهایی که در ایران نمایندگی نداشته را تنها از طریق گذرگاه‌های اعلام‌شده از طرف دولت و با تعرفه‌ای مشخص وارد کنند.

این طرح که قرار شد از روز هفتم اسفند سال گذشته برای اولین بار در «بازارچه مرزی سیرانبند» واقع در شهر بانه شروع شود، با عدم استقبال بازاریان این شهر روبرو شد.

این در حالی است که در طول ماه‌های اخیر، بازاریان در مناطق مرزی به دلیل سیاست دولت در بستن مرزهای ایران با عراق و تاثیر منفی آن بر معیشت خانوارهای‌شان، چندین بار اعتصاب کرده‌اند.

به دنبال یک فراخوان، روز ۵ اسفند سال ۹۶ نیز بازاریان و کسبه شهر بانه، واقع در استان کردستان و پیرانشهر در استان آذربایجان‌غربی به نشانه اعتراض به بسته‌ماندن مرزها دست به اعتصاب گسترده زدند.

قبلا نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاثیر مسدود شدن مرزها و به‌خصوص مسیرهایی که کولبران در مناطق مرزی در آن کار می‌کردند، گفته بود که بسته شدن این گذرگاه‌ها موجب بیکاری ۸۰۰۰ نفر کولبر در منطقه شده است.

محسن بیگلری، نماینده شهرهای سقز و بانه در مجلس، پیش‌تر اعلام کرده بود که ۲۰ هزار کولبر در این دو شهر مشغول فعالیت هستند. بر این اساس، انتظار می‌رود بسته‌شدن مرزها تاثیر منفی بر معیشت بسیاری از خانوارهای فقیر گذاشته باشد.  

اعتصاب‌ کنندگان بانه و جوانرود اعلام کرده‌اند که این اعتراض روز دوشنبه ۲۷ فروردین نیز ادامه خواهد داشت.

این اعتصاب  در لحظه تهیه این خبر هم‌چنان در جریان است.

هنوز مقامات محلی و یا دولتی به این اعتصاب واکنشی نشان نداده‌اند.

 

تصاویر ارسالی از شاهدان عینی:

 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More