شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش روحانی به اعتصاب کارگران: مشکل کارگران پیمانکاری ارتباطی با بخش نفت ندارد

 

حسن روحانی، رییس جمهور ایران، گفت که مشکلات کارگران شرکت‌های پیمانکاری در حال اعتصاب «ارتباطی با بخش نفت ندارد» ولی «به هر حال آنان در حوزه‌های نفتی فعال هستند و باید مشکلشان پیگیری شود».

او روز چهارشنبه ۹ تیرماه افزود که مشکلات این کارگران بین کارگر و پیمانکار است و باید وزارت کار مشکل آنان را پیگیری کند.

روحانی همچنین گفت که حداقل حقوق کارگران در دولت او ۵/۵ برابر، حقوق بازنشستگان ۷/۳ برابر و سرانه پرداختی به خانواده‌های بهزیستی و کمیته امداد ۱۲ برابر شده است.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران شرکت‌های پیمانکاری نفت خواستار افزایش دستمزد کارگران به دستکم ۱۲ میلیون تومان و تغییر نوبت مرخصی به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی شده است.

 

 

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، روز ششم تیر مشکلات کارگران شرکت‌های پیمانکاری را مربوط به قانون کار دانسته بود و تنها از تلاش مجلس و دولت برای افزایش حقوق کارکنان رسمی وزارت نفت خبر داده بود.

در همین حال روحانی نیز گفت که مشکل افزایش نیافتن حقوق کارکنان رسمی صنعت نفت مربوط به قانون بودجه ۱۴۰۰ است و به آنها قول می‌دهد که مشکلشان برطرف شود.

او اضافه کرد: «برخلاف تبلیغات برخی شبکه‌های ماهواره‌ای ضد ایرانی هیچ مشکلی در تولید، انتقال، توزیع و صادرات نفت و فراوده‌های نفتی نداشته و نخواهیم داشت.»

پیش از این نمایندگان مجلس اعلام کرده بودند که در قانون بودجه ۱۴۰۰ حداکثر حقوق از ۱۵ برابر حداقل حقوق نباید بیشتر باشد و به همین دلیل افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت شامل کارکنان وزارت نفت نشده است. کمیسیون انرژی مجلس وعده داده که این بخش از قانون بودجه تغییر کرده و حقوق کارکنان رسمی وزارت نفت افزایش خواهد یافت.

اعتصاب سراسری کارکنان شرکت‌های پیمانکاری پالایشگاهی در ایران از روز یکم تیر آغاز شده و کارگران حدود ۸۰ شرکت پیمانکاری به آن پیوسته‌اند. پیش از این اعلام شده بود که اعتصاب کارکنان رسمی وزارت نفت نیز از ۹ تیر آغاز خواهد شد.

یک کارگر پتروشیمی در کلاب‌هاوس درباره این اعتصاب‌ها گفت: «قرارداد نداریم، ۱۷ سال کار کردم، هیچ جا استخدام نشدم، چطور با روزی ۱۲۰ هزار تومان زندگی کنیم، همان را هم از ما دریغ می‌کنند، قراردادی که جلوی کارگر می‌گذارند، بند بندش تهدید است.»

کانون صنفی معلمان ایران، ۲۳۰ کنشگر سیاسی و مدنی در داخل و خارج از ایران، شاهزاده رضا پهلوی، بیش از ۱۰۰ نفر از کارگران و فعالان کارگری در استان کردستان، خانواده کشته‌شدگان اعتراضات آبان و خانواده‌های دادخواه خاوران و همچنین تعدادی از تشکل‌های کارگری در سراسر جهان از این اعتصاب حمایت کرده‌اند. 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More