شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

جف سشنز درباره پرونده «دخالت روسیه در انتخابات آمریکا» احضارشد

 

رویترز، وزارت دادگستری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد که «جف سِشِنز» دادستان کل این کشور از سوی دفتر بازپرس ویژه پرونده «تبانی احتمالی اعضای تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات روسیه» احضار و مورد پرسش قرار گرفت.

این نخستین باری است که «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، یکی از اعضای کابینه ترامپ را مورد سوال قرار می‌دهد.
خبر جلسه پرسش از جف سشنز، برای نخستین بار در روزنامه نیویورک تایمز اعلام شد اما این روزنامه جزییات بیشتری از سئوالات مطرح شده و پاسخ‌های احتمالی به آن را منتشر نکرد.

با این حال برخی منابع خبری در گزارش‌هایی، از گمانه‌ها درباره سوال از جف سشنز درخصوص اخراج جمیز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی مطرح کرده‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اردیبهشت ماه سال‌جاری، جیمز کومی مدیر پیشین «اِف بی‌آی» را برکنار کرد. بازپرس مولر پیش از این  جیمز کومی را مورد پرسش قرار داده بود.

جف سشنز در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر آمریکا به‌عنوان مشاور دونالد ترامپ در کمپین او فعالیت داشت که پس از پیروزی ترامپ در انتخابات به سمت دادستان کل آمریکا منصوب شد. بعد از انتشار خبرهایی مبنی بر دیدار وی با سفیر روسیه و مخفیانه نگه‌داشتن این دیدار، سشنز از خود سلب صلاحیت کرد و اعلام کرد که درارتباط با پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا دخالتی نخواهد کرد. پس از آن بود که رابرت مولر، به‌عنوان بازرس ویژه تیم بررسی دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری منصوب شد.

گزارش‌های سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا حاکی است که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده دخالت کرده و با هک و تبلیغات دروغین، تلاش داشته تا نتیجه را به ضرر هیلاری کلینتون و به نفع دونالد ترامپ تغییر دهد. دونالد ترامپ و روسیه این اتهام را رد کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More