شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حماس، «گذرگاه رفح» را به دولت خودگردان فلسطین واگذار کرد

 

جنبش حماس، روز چهارشنبه دهم آبان‌ماه، کنترل گذرگاه مرزی رفح میان غزه و مصر را به دولت خودگردان فلسطین واگذار کرد. این گذرگاه از سال ۲۰۰۷، توسط حماس اداره می‌شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت خودگردان فلسطین، در راستای اجرای توافق آشتی میان دو گروه فتح و حماس، که با میانجی‌گری مصر صورت گرفت، اداره گذرگاه رفح را از روز چهارشنبه به‌دست گرفت.

خبرگزاری «مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین» گزارش داد که سرهنگ رشید البوجی، مدیر جدید گذرگاه رفح، از حضور نیروهای امنیتی وابسته به دولت خودگردان، برای آغاز کار در این گذرگاه خبر داد.

توافق‌ آشتی حماس و فتح، دو گروه اصلی در فلسطین، که با میانجی‌گری مصر در ۱۲ اکتبر (بیستم مهرماه) صورت گرفت، به‌منظور پایان تنش میان فلسطینی‌ها به امضا رسید.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر این باور است که این توافق موجب «سخت‌تر شدن رسیدن به صلح بین اسرائیل و  فلسطینی‌ها» خواهد شد.

اسرائیل تأکید کرده که دولت فلسطینی را که شامل نمایندگانی از حماس باشد، به رسمیت نخواهد شناخت. تل‌آویو از حماس خواسته سلاح را کنار بگذارد و اسرائیل را به‌رسمیت بشناسد.

حماس در واکنش به اظهارات نتانیاهو، گفته که به مقاومت مسلحانه در برابر اسرائیل ادامه خواهد داد و روابط خود با ایران را محکم‌تر خواهد کرد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More