شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سازمان اطلاعاتی آمریکا: ایران عامل اختلال در سامانه سیا در سال ۲۰۰۹

سازمان اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده است که سیا، بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳، متوجه اختلال‌های اطلاعاتی فلج‌کننده‌ای در سامانه‌ پیام‌رسان سِری‌اش شد، که سر‌منشا آن ایران بود. 

به نوشته یاهو نیوز، مشکل یاد‌شده که این سامانه را در سراسر جهان درگیر کرده بود از ایران سرچشمه گرفته و به دیگر کشورها سرایت کرده بود و به‌رغم هشدارها، همچنان ترمیم‌نشده رها شده بود. سامانه مذکور ابزار تبادل پیام بین مامورهای این سازمان در مناطق مختلف است.  

یاهو نیوز توضیح داده است که در سال ۲۰۰۹، نهادهای ایرانی به تلافی لو رفتن سایت غنی‌سازی زیرزمینی فردو، به جست‌و‌جوی جاسوس‌های خارجی برآمدند و با اختلال در سامانه پیام‌رسان، پیدا کردن این افراد کار مشکلی نبود.

مقام‌های سابق آمریکا گفتند سامانه‌ای که برای مناطق جنگی در خاورمیانه طراحی شده بود توان مقابله با عملیات ضد‌اطلاعاتی پیچیده چین یا ایران را نداشت. 

یاهو نیوز به نقل از ۱۱ افسر سابق سیا نوشت، این سازمان زمانی برای حل مشکل دست به کار شد که بیش از ۲۴ نفر از منابع اطلاعاتی‌اش در چین در فاصله زمانی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ جان خود را از دست دادند. 

پس از تایید مشکل، صدها افسر سیا دست به کار شدند تا از یک رسوایی جهانی پیشگیری کنند. اغلب آن‌ها هفته‌ها بی‌وقفه روی این مشکل کار ‌کردند.

به گزارش یاهو نیوز، تیم‌های کارشناسی سیا مخفیانه وب‌سایت‌های مورد استفاده‌شان را از دسترس خارج و آن‌ها را طراحی مجدد کردند. 

یاهو نیوز به نقل از یکی از مامورهای سابق سیا شرایط آن دوره را «مصیبت‌بار» توصیف کرد.  

این رخداد تمام رده‌های امنیت ملی از نهادهای اطلاعاتی گرفته تا کمیته‌های اطلاعاتی کنگره، پیمانکاران مستقل و نهادهای دیده‌بان دولتی را درگیر کرد.

یکی مامورهای ارشد سابق سیا به یاهو نیوز گفت: «کم‌کم درباره مردم تجدید نظر می‌کنی‌ــ از چین گرفته تا روسیه، ایران و کره شمالی.»

او در ادامه افزود سیا نگران بود شبکه پیام‌رسانی‌ سری‌اش در سراسر جهان از کار بیفتد.

مقام‌های سابق این سازمان به یاهو نیوز گفتند آثار اختلال اطلاعاتی مذکور تا سال‌ها باقی بود.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More