شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
عروس سلطنتی بریتانیا و سردبیری مجله‌ معروف مد

آیا ایده‌ مجله ووگ از یک کتاب کپی شده است؟

به گزارش خبرگزاری رویترز، عده‌ای از علاقه‌مندان خانواده سلطنتی بریتانیا که از چند وقت پیش در انتظار بودند، روز جمعه یازدهم مردادماه، برای خرید تازه‌ترین شماره (شماره ماه سپتامبر) نسخه‌ بریتانیایی مجله‌ «ووگ» صف کشیده بودند. سردبیری شماره جدید این مجله معروف مد، برعهده مگان مارکل، همسر شاهزاده هری، بود.

در نیمه‌ ماه ژوئیه روزنامه‌ بریتانیایی «دیلی میل» خبر از این داده بود که سردبیری افتخاری شماره‌ آینده این مجله به دست مگان مارکل، عروس سلطنتی سردبیری سپرده شده است.

۲۸ ژوئیه (ششم مرداد) این خبر در اینستاگرام دوک و دوشس ساسکس (لقب سلطنتی هری و مگان) هم تایید شد. 

از زمان اعلام خبر، نتیجه همکاری مگان مارکل با این مجله معروف مد به مهم‌ترین خبر این فصل مد جهان تبدیل شد.

«سردبیری افتخاری این مجله، تجربه‌ای بی‌نهایت پربار، آموزنده و خلاق بود. چند ماه مداوم روی این مجله کار کرده‌ام و خوشحالم که امروز آن را با شما به اشتراک می‌گذارم.» این بخشی از اظهارنظر مگان مارکل در رابطه با سردبیری افتخاری ووگ است.

کار مگان به همراه «ادوارد انینفول» سردبیر مجله‌ ووگ بر روی این شماره، هفت ماه زمان برده است. انینفول از سال ۲۰۱۷ سردبیری این شماره را به عهده دارد. در این شماره او به همراه مگان تلاش کرده‌اند تا اهمیت همبستگی زنان را به نمایش بگذارند و عنوان «نیروهایی برای تغییر» را برای آن انتخاب کرده‌اند. 

تصویر پرتره‌ سیاه و سفید ۱۵ زن بر روی جلد این مجله به نمایش در آمده است. در میان این زنان به چهره‌هایی مانند گرتا تونبرگ، دختر ۱۶ ساله سوئدی فعال محیط زیست برمی‌خوریم که مدتی است برای آگاه‌سازی درمورد خطرات گرمایش زمین فعالیت می‌کند. همچنین با چهره‌ زنان دیگری مانند ادوا ابوا مدل بریتانیایی، بازیگرانی همچون سلما هایک، لاورن کوکس، جین فوندا و شیناد بورک، نویسنده هم رو‌به‌رو می‌شویم. 

یکی از این چهره‌ها هم یارا شهیدی بازیگر جوان ایرانی-آمریکایی است که چندی پیش ساخت یک عروسک باربی از او مورد توجه قرار گرفته بود. عکاسی این مجموعه را پیتر لیندبرگ بر عهده داشته که از سال ۱۹۹۲ با ووگ همکاری می‌کند.

در این شماره از مجله، مصاحبه‌ای با بانوی اول سابق آمریکا، میشل اوباما منتشر شده است و همچنین مطالب متفاوتی در زمینه‌های مختلف با موضوعاتی همچون نژادپرستی، محیط‌زیست و سلامت ذهن، که به گفته ادوارد انینفول، سردبیر مجله ووگ، مگان مارکل آن‌ها را برای انتشار جمع‌آوری کرده است.

انینفول در رابطه با طرح روی جلد این شماره‌ مجله می‌گوید: «در تمام مدت عکاسی فکر می‌کردیم آیا چهره‌ مگان هم باید در میان این زنان حضور داشته باشد یا نه و در نهایت مگان تصمیم گرفت که تنها روی تصویر زنانی که آن‌ها را ستایش می‌کند، تمرکز کند. او فکر می‌کرد حضور خودش نوعی خودنمایی است.» 

در صفحه‌ اینستاگرام مارکل آمده است: «روی جلد مجله در میان تصویر زنان یک فضای خالی وجود دارد. این جای خالی فضایی فراموش شده نیست؛ این فضا در واقع تمثیلی از یک آیینه است و برای این طراحی شده که وقتی شما مجله را در دست می‌گیرید، چهره‌ خود را در آن تصور کنید و به اتحاد میان زنان بپیوندید.»

اما شماره‌ ویژه‌ ووگ حتی پیش از انتشار، با انتقاداتی روبه‌رو شد. از جمله انتقادها، اینکه طرح روی جلد و عنوان مجله از روی کتابی که سه سال پیش منتشر شده، کپی شده است. 

سه سال پیش کتابی از استف آدامز و سامانتا برت با عنوان «تغییر دهندگان بازی» و عنوان فرعی «رازهای موفقیت چهل زن شاخص» به چاپ رسید که از همین ایده‌ ۱۵ پرتره‌ سیاه و سفید برای روی جلد استفاده کرده بود. 

نکته‌ جالب این‌جاست که یکی از چهره‌های روی جلد این کتاب، خود مگان مارکل بود. منتقدان می‌گویند مارکل بدون این‌که نامی از این کتاب ببرد، ایده را عینا بر روی مجله ووگ تکرار کرده و حتی نام این شماره و محتوای مجله هم الهام گرفته شده از همین کتاب است.

با این‌حال ظاهرا نویسندگان کتاب چندان از این اتفاق ناراضی نیستند. آن‌ها گفته‌اند «اگر مگان مارکل می خواهد همان کاری را انجام دهد که ما انجام داده‌ایم و با الهام بخشیدن به خوانندگان تغییری در جهان ایجاد کند، کار فوق‌العاده‌ای است.» 

سامانتا برت می‌گوید: «طرح روی جلد کتاب کار قشنگی بود و من همیشه فکر می‌کردم که روزی کسی آن را کپی خواهد کرد و اگر مگان مارکل که زنی فوق‌العاده و مدافع حقوق زنان است و برای انگیزه بخشیدن به زنان تلاش می‌کند این کار را کرده، حتما دلیل خوبی داشته است.» 

روزنامه‌نگار
تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More