شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اعلام همکاری اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد با دولت آینده افغانستان 

 

یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد اعلام کردند که برای همکاری با دولت آینده افغانستان آماده‌اند.

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، در تماس تلفنی با اشرف غنی، نتیجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را به او تبریک گفته است.

جوزف بورل در صحبت با غنی گفته است که اتحادیه اروپا همیشه از چارچوب قانون اساسی و نهادهای افغانستان حمایت کرده و این سازمان به دنبال همکاری با دولت جدید تحت رهبری رییس‌جمهور غنی است.

براساس بیانیه‌ای اتحادیه اروپا، جوزف بورل از تعهد رییس‌جمهور غنی برای تشکیل دولت فراگیر که نماینده همه مردم افغانستان باشد، استقبال کرده است.

هم‌زمان، سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد است که آماده همکاری با دولت آینده افغانستان است.

هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) می‌گوید، سازمان ملل متحد از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان و کار نهادهای انتخاباتی برای رسیدن به نتایج آگاهی دارد.

یوناما با انتشار بیانیه‌ای می‌افزاید، پروسه انتخابات مسئولیت مشترک همه جوانب دخیل، ازجمله نهادهای انتخاباتی و نامزدهاست و سازمان ملل متحد بر اهمیت یک پروسه منظم که منجر به اعلام نتایج نهایی شود و در عین حال، بر «اهمیت بسیج ملی در دوره پیش رو» تاکید می‌کند.

در این بیانیه‌ همچنین بر اهمیت حل هرگونه مشکل مرتبط به پروسه اعلام نتایج نهایی انتخابات، در مطابقت با مقررات و قانون اساسی افغانستان به منظور ثبات و همبستگی، تاکید شده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید، یوناما با حفظ بی‌طرفی، از نهادهای انتخاباتی افغانستان و کارشان حمایت کرده است و در دوره پیش رو نیز به حمایتش ادامه خواهد داد.

یوناما اعلام کرده است که با توجه به نگرانی‌های نامزدها پس از اعلام نتایج نهایی، ملل متحد به منظور ترغیب نهادهای انتخاباتی برای رسیدگی به مطالبات قانونی نامزدها، «جهت وضاحت درمورد تصامیم اتخاذشده در مورد تفتیش و باز‌شماری آرا، مشوره‌های بی‌طرفانه و مسلکی/حرفه‌ای ارائه می‌کند».

عبدالله عبدالله، رحمت‌الله نبیل و گلبدین حکمتیار، نامزدهای ریاست‌جمهوری افغانستان نتایج نهایی انتخابات را رد کرده‌اند. عبدالله عبدالله با رد نتایج نهایی، اعلام پیروزی کرده و گفته است دولت فراگیر تشکیل خواهد داد.

عبدالله عبدالله در نامه‌ای به سفارتخانه‌های خارجی در افغانستان، از آن‌ها خواسته بود که بی‌طرفی‌شان را در انتخابات حفظ کنند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More