شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بریتانیا به هزاران مترجم افغان مجوز اقامت می‌دهد

 

همزمان با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، مقا‌م‌های دولت بریتانیا اعلام کردند که قرار است هزاران نفر از افغان‌هایی که با نیروهای بریتانیایی در افغانستان کار کرده‌اند به بریتانیا منتقل و مجوز اقامت دریافت کنند. 

پیش از این، صدها مترجم افغان با دریافت مجوز اقامت در بریتانیا به این کشور منتقل شده‌اند و اکنون انتظار می‌رود که صدها نفر دیگر نیز از این فرصت برخوردار شوند. 

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که شمار گروهی از مترجمان و خانواده‌های آن‌ها که قرار است به بریتانیا منتقل شوند بیش از سه هزار نفر است. 

شبکه خبری اسکای‌نیوز به نقل از وزیر دفاع بریتانیا گزارش داد که با خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، تهدیدها از جمله حملات هدفمند توسط طالبان افزایش می‌یابد. او تاکید کرده است، کسانی که سال‌ها در افغانستان از نیروها و دولت بریتانیا حمایت كرده‌اند و اکنون در معرض خطر هستند، می‌توانند با استفاده از این برنامه به بریتانیا بیایند و این کشور از آنها حمایت می‌کند. 

بن والاس اجازه اقامت به مترجمان افغان که مورد تهدید حملات طالبان قرار دارند را تصمیم درستی خوانده و گفته است: «هنگامی که آن‌ها به اینجا می‌آیند مورد حمایت قرار می‌گیرند و امیدوارم که شهروندان بریتانیایی نیز از آن‌ها حمایت کنند، زیرا این افراد خطرات زیادی را برای محافظت از مردان و زنان نیروهای مسلح ما به جان خریده‌اند.» 

از زمان پایان عملیات جنگی نیروهای بریتانیایی در هلمند در سال ۲۰۱۴، مترجمان افغان در معرض خطر انتقام‌جویی از سوی طالبان روبه‌رو هستند و احتمال می‌رود که پس از خروج کامل نیروهای بین‌المللی از افغانستان این خطر افزایش یابد. 

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز به وزارت‌های دفاع، داخله/کشور و مسکن دستور داده برای سرعت‌بخشیدن به روند انتقال و اقامت کارکنان محلی افغان اقدام کنند. 

در حال حاضر حدود ۷۵۰ سرباز بریتانیایی در افغانستان باقی مانده‌اند که با اعلام خروج نیروهای آمریکایی تا ماه سپتامبر، روند خروج نظامیان بریتانیایی نیز سریع‌تر شده است. 

هفته گذشته ژنرال مارک میلی، رییس ستاد ارتش آمریکا گفت که پیش از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه سپتامبر، ایالات متحده در حال برنامه‌ریزی برای انتقال شماری از شهروندان افغانستان است که برای نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند. 

این مقام دولت آمریکا نیز گفته بود که افغان‌هایی که با نیروهای آمریکایی کار کرده‌اند در معرض تهدید طالبان قرار دارند و ایالات متحده روی طرحی کار می‌کند که براساس آن مترجمان و کارمندان محلی می‌توانند به آمریکا بروند. 

روزنامه دیلی‌میل چاپ بریتانیا گزارش داده است که در سال جاری دست‌کم پنج مترجم نیروهای ائتلاف در افغانستان به قتل رسیده‌اند و مترجمان سابق بریتانیا نیز مورد حمله «جهادی‌ها» قرار گرفته‌اند. 

با آغاز خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، نگرانی‌ها در خصوص تهدیدها به ویژه نسبت به کسانی که با نظامیان خارجی کار کرده‌اند، افزایش یافته است.  

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More