شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نخست وزیر بریتانیا درباره به رسمیت شناختن زودهنگام طالبان هشدار داد

 

 

نخست وزیر بریتانیا هشدار داد که هرگونه به رسمیت شناختن زودهنگام و دوجانبه طالبان از سوی هر کشوری «اشتباه» است.

جانسون روز چهارشنبه ۲۷ مرداد، در یک جلسه اضطراری پارلمان بریتانیا درباره وضعیت افغانستان خواستار «رویکرد یکپارچه» جامعه بین‌المللی در زمینه بازگشت طالبان به قدرت شد.

او که در روزهای اخیر با برخی رهبران دنیا از جمله امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت‌وگو کرده، گفت: «ما در این مورد توافق داریم که هر کشوری به صورت زودهنگام یا به شیوه دوجانبه رژیم جدید کابل را به رسمیت بشناسد، اشتباه خواهد بود.»

قرار است یک نشست مجازی کشورهای عضو گروه هفت در روزهای آینده برگزار شود. پیشتر چین و روسیه که عضو گروه هفت نیستند، نسبت به برقراری روابط با طالبان ابراز تمایل کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، روز سه‌شنبه در اولین کنفرانس خبری خود در کابل پس از به قدرت رسیدن این گروه گفت: «ما به تعهدات خود پایبندیم، جهان هم باید براساس قوانین بین‌المللی وارد تعاملات دیپلماتیک شود.»

اما نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما این رژیم را بر اساس انتخاب‌هایی که می‌کند و اقداماتش و نه اظهاراتش، با نگرشش به تروریسم، جنایت و مواد مخدر و همچنین دسترسی بشردوستانه و حق دختران برای تحصیل قضاوت خواهیم کرد.»

جانسون همچنین به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت این کشور ۳۰۶ بریتانیایی و ۲ هزار و ۵۲ افغان را از افغانستان خارج کرده است.

او اضافه کرد: «دو هزار درخواست دیگر از اتباع افغانستان مورد رسیدگی قرار گرفته و بسیاری دیگر در حال رسیدگی است.»

دولت بریتانیا شامگاه سه‌شنبه از ایجاد سازوکار جدیدی با هدف اسکان «بلندمدت» ۲۰ هزار پناهجوی افغان خبر داد، اما تاریخ مشخصی را برای آن ذکر نکرد.

بر اساس این سازوکار، بریتانیا در سال اول پنج هزار پناهجوی افغان به ویژه زنان، کودکان و اقلیت‌های مذهبی را می‌پذیرد.

ایجاد چنین سازوکاری با الهام از سازوکار پیشین بریتانیا برای پناهجویان سوری صورت گرفته که منجر به پذیرش ۲۰ هزار پناهجوی سوری در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۱ شد.

سه روز پس از تصرف کابل از سوی طالبان، تخلیه دیپلمات‌ها، اتباع خارجی و افغان‌های همکار با خارجی‌ها از کابل همچنان ادامه دارد.

به گزارش رویترز، افغان‌هایی که روز چهارشنبه وارد آلمان شدند پیش از انتقال به مکان‌های امن، صحنه‌های آشوب و هول‌انگیزی را که در فرودگاه کابل مشاهده کردند توصیف کردند و گفتند نگران جان نزدیکانشان هستند که در افغانستان باقی مانده‌اند.

این افغان‌ها جزو معدود افرادی‌اند که توانسته‌اند با کمک نیروهای ناتو از افغانستان بگریزند.

علاوه بر هواپیما، برخی کشورها نیروهای نظامی خود را نیز برای برقراری امنیت در فرودگاه کابل به این شهر اعزام کرده‌اند.

قرار است تعداد نیروهای نظامی خارجی در فرودگاه کابل در روزهای آینده افزایش یابد و علاوه بر نیروهای آمریکایی، نیروهای فرانسوی نیز به آنها ملحق شوند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More