شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

طالبان حضور دختران کلاس ششم به بالا را در مدارس ممنوع کرد

 

طالبان بدون اشاره به دختران و زنان دانش‌آموز و معلم، فقط از دانش‌آموزان پسر کلاس‌های ششم به بالا و همچنین معلمان مرد خواست که به مدارس بازگردند؛ همزمان نیروهای طالبان تابلوی وزارت زنان را پایین کشیدند و نام آن را تغییر دادند.

وزارت معارف طالبان در اطلاعیه‌ای که روز جمعه ۲۶ شهریور در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد، از دانش‌آموزان پسر در کلاس‌های ششم و بالاتر و همچنین معلمان مرد خواست که از روز شنبه به مدارس بازگردند.

روند بازگشت دانش‌آموزان کلاس‌های اول تا ششم قبلا شروع شده بود. در اطلاعیه طالبان هیچ اشاره‌ای به معلمان زن و دانش‌آموزان دختر کلاس‌های ششم و بالاتر نشده است.

طالبان افغانستان پیش از این با اعلام اینکه تحصیل زنان باید در«چارچوب شریعت اسلامی» باشد، تفکیک جنسیتی در کلاس‌های درس و پوشش جدید اسلامی را در دانشگاه‌های این کشور اجباری کرده بود.

در روزهای گذشته نیز کارزاری از سوی زنان افغان برای مقابله با دستور حکومت طالبان به دانش‌آموزان دختر برای استفاده از حجاب اسلامی به راه افتاده بود.

طالبان در دوره قبلی حکومت خود در افغانستان نیز به دختران اجازه تحصیل در مدارس را نداد.

تعدادی از معلمان نیز به افغانستان‌اینترنشنال گفتند که به دلیل عدم دریافت دو ماه حقوق با مشکلات زیاد و فقر اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

پیش از این مقام‌های طالبان گفته بودند که حقوق کارمندان بخش‌های خدماتی مانند معلمان و کارکنان وزارت معارف پرداخت می‌شود.

از سوی دیگر، روز جمعه تصاویری منتشر شد که نیروهای طالبان را در حال پایین کشیدن تابلوی وزارت زنان افغانستان نشان می‌داد. این تابلو با نام جدید «وزارت دعوت و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر» دوباره نصب شدند.

شماری از کارمندان وزارت زنان گفته‌اند طالبان آنها را به صورت شفاهی از کار خود اخراج کرده است.

در کابینه موقتی که طالبان معرفی کرده کسی به عنوان «وزیر امور زنان» حضور نداشت و به جای آن سرپرست «وزارت دعوت و ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر» معرفی شد.

همچنین با گذشت حدود یک ماه از قدرت گرفتن طالبان هنوز سرنوشت حضور زنان ورزشکار در میادین ورزشی مشخص نشده است.

وزارت خارجه حکومت طالبان نیز از نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در خارج از کشور خواسته است تا فهرستی از تمام کارمندان خود را به کابل بفرستند.

در همین حال ۲۴ دیپلمات دولت پیشین افغانستان در بیانیه‌ای، طالبان را یک گروه تروریستی خواندند و از جامعه بین‌الملل خواستند که این دولت را به رسمیت نشناسد.

صندوق بین‌المللی پول نیز اعلام کرده که تا مشخص نشدن موضع جامعه بین‌المللی درباره به رسمیت شناختن دولت طالبان، به افغانستان کمک نخواهد کرد.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More