شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

حمله طالبان به مرکز ولایت لغمان

در پی حمله طالبان به مرکز ولایت لغمان در شرق افغانستان، رییس ستاد ارتش کشور برای فرماندهی عملیات‌ها به این ولایت رفت. 

یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش افغانستان، می‌گوید در دو روز گذشته، به‌دلیل تبلیغات سوء، برخی مشکلات امنیتی در مرکز ولایت لغمان به وجود آمده بود که با رسیدن نیروهای ارتش، این مشکلات رفع و به گفته او، «دشمن ضرباتی شدید متحمل شد».

طالبان شامگاه دیروز اعلام کرد که یک قرارگاه بزرگ نظامی و دو پاسگاه پلیس را در شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان، تصرف کرد‌ه‌اند. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در توییتی نوشت که با تصرف پایگاه نظامی، شماری زیادی از سربازان دستگیر و چندین تانک‌ و مقدار زیاد سلاح سبک و سنگین به دست نیروهای طالبان افتاده است. 

رییس ستاد ارتش، که به ولایت لغمان رفته‌ است، اطمینان داد در حال حاضر، در شهر مهترلام نگرانی وجود ندارد و نیروهای ارتش در مسیر مهترلام و ولسوالی علینگار دست به عملیات پاکسازی زده‌اند. ضیا گفت: «خبرهای خوشی در راه است، امنیت شهر کاملا تامین است و هیچ نوع نگرانی وجود ندارد.»  

اما سخنگوی طالبان امروز دوشنبه ۳ جوزا/خرداد، اعلام کرد که در ۲۰ ساعت گذشته، افراد این گروه ۳۷ پاسگاه پلیس را در مرکز لغمان تصرف کرده‌اند. ذبیح‌الله مجاهد گفت که در نتیجه سقوط پاسگاه‌های نیروهای امنیتی، شماری از سربازان کشته و تجهیزات پاسگاه‌ها به دست طالبان افتاده است. 

از سویی، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است شب گذشته، بیش از ۱۱۰ تن از جمله فرماندهان برجسته طالبان در لغمان کشته و زخمی شده‌اند. در بیانیه وزارت دفاع آمده است شب گذشته، نیروهای دفاعی و کماندوها تحت فرماندهی یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش، در ولسوالی‌های علیشنگ و علینگار ولایت لغمان عملیاتی مشترک را آغاز کردند که در نتیجه آن، «بیش از ۵۰ تروریست به‌شمول زلمی، فرمانده کلیدی، و شمار دیگر از فرماندهان برجسته طالبان و تروریستان خارجی کشته و ۶۰ تن دیگر آنان زخمی شدند». 

بنا بر اعلام وزارت دفاع، در این عملیات‌ها، از مرکز ولایت لغمان تا ولسوالی علینگار از وجود دشمن پاک‌سازی شده است و در ولسوالی علیشنگ این ولایت نیز  پیشروی نیروهای دفاعی و امنیتی ادامه دارد. 

در همین حال، رحمت‌الله یارمل، والی لغمان، به خبرنگاران گفت بیش از ۱۰۰ تن از نیروهای امنیتی به‌دلیل غفلت در انجام وظیفه‌ و به اتهام همکاری با طالبان، بازداشت شده‌‌اند. به گفته والی لغمان، این نیروهای امنیتی پس از سقوط پاسگاه‌های پلیس به‌دست طالبان، بازداشت شده‌اند. 

در هفته‌های اخیر، جنگ بین دولت و طالبان شدت گرفته است و طالبان چندین ولسوالی در ولایت‌های بغلان، میدان وردک و لوگر را تصرف کرده‌اند. 

میر‌رحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان افغانستان، امروز دوشنبه ۳ جوزا/خرداد، در نشست عمومی مجلس ضمن تایید درگیری‌ها، گفت نیروهای امنیتی مقابل دشمن ایستادگی می‌کنند و مجلس نمایندگان از نیروهای امنیتی حمایت می‌کند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More