شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

شمار زنان پلیس افغانستان تا چهار سال آینده به ۱۰هزار نفر افزایش می‌یابد

 

مسعود اندرابی، وزیر امور داخله/کشور افغانستان گفت، براساس برنامه استراتژیک نیروهای امنیتی، قرار است تا چهار سال آینده حضور زنان در پلیس به ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا کند.

وزیر داخله افزود: در حال حاضر تعداد چهار هزار پلیس زن در تشکیلات پلیس وجود دارد و قرار است شمار سربازان زن تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰ هزار نفر افزایش یابد.

مسعود اندرابی گفت، زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و حضور آنها برای رسیدگی به امور زنان در میان نیروهای امنیتی نیاز است. او افزود، پلیس به دلیل وضعیت جنگی، در کنار نیروهای ارتش و امنیت ملی در جبهه می‌جنگند و قرار است پلیس به وظیفه اساسی خود که اجرای قانون است، برگردد.

او گفت حضور پلیس از ۶ هزار پاسگاه به ۳ هزار و ۷۰۰ پاسگاه در سراسر افغانستان کاهش یافته و وزارت امور داخله با این اقدام تلاش می‌کند نقش جنگی پلیس را کمرنگ و پلیس به وظیفه خود مبنی بر تطبیق قانون برگردد.

وزیر امور داخله روز سه‌شنبه ۱۲ حوت/اسفند، در برنامه «حساب‌دهی دولت به ملت» همچنین گفت که طالبان در سال جاری خورشیدی برای کسب امتیاز در میز مذاکرات صلح، عملیات‌های نظامی را در ولایت‌ها و پاسگاه‌های پلیس آغاز کردند و از سوی دیگر طالبان افراد غیرنظامی، اعضای جامعه مدنی و خبرنگاران را هدف حملات منظم قرار دادند. 

او افزود که نیروهای امنیتی از تطبیق برنامه‌های طالبان جلوگیری کرده و طالبان با «شکست مطلق» مواجه شده است.

اندرابی در ادامه افزود، طالبان در اوایل سال جاری، عملیات‌های جنگی را در ولایت‌های شمال شرقی و از ولایت قندز شروع کردند و در اواخر امسال فکر کردند می‌توانند در جنوب کشور، شهرهای قندهار و هلمند را محاصره کنند. وزیر داخله تصریح کرد که نیروهای امنیتی از اجرای برنامه طالبان برای محاصره قندهار و هلمند جلوگیری کرده و تعداد ۶۰۰ تن از جنگجویان طالبان در ولسوالی ارغنداب قندهار کشته شدند. او تاکید کرد که طالبان در میدان جنگ شکست خورده است.

این درحالیست که طالبان روز یکشنبه این هفته در بیانیه‌ای گفت که این گروه بر اساس توافق‌نامه دوحه در «عملیات‌های خود کاهش قابل ملاحظه‌ای آورده، به مراکز بزرگ نظامی و استخباراتی دشمن حمله نکرده، عملیات‌های استشهادی/انتحاری صورت نگرفته، برنامه‌های سقوط ولایات گرفته نشده و ولسوالی‌ها از سوی طالبان سقوط داده نشده است.»

مسعود اندرابی اما امروز گفت در جریان سه ماه گذشته که طالبان حملات انفجاری در شهرها به ویژه در کابل را آغاز کردند، پلیس بیش از ۴۰۰ نفر از عاملان بمب‌گذاری‌ها را دستگیر کرده‌اند. او گفت طالبان برای بمب‌گذاری‌ها از افراد عادی جامعه استفاده می‌کنند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More