شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

واکنش‌ها به اعلام نتایج نهایی انتخابات افغانستان

 

یک روز پس اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، رحمت‌الله نبیل، حامد کرزی، ژنرال عبدالرشید دوستم و شماری از رهبران احزاب با نتایج نهایی مخالفت کرد‌ه‌اند.

رحمت‌الله نبیل، نامزد ریاست‌جمهوری افغانستان، اعلام نتایج نهایی انتخابات را «روز مرگ دموکراسی و شروع بحران‌های سیاسی و اقتصادی در افغانستان» خواند و گفت، کمیسیون‌های انتخاباتی نه بر اساس فیصله‌ها و دستور‌العمل‌های انتخاباتی، بلکه تحت فشار و پس از نشست‌های شبانه نتایج را اعلام کردند.

رحمت‌الله نبیل، نامزد تیم امنیت و عدالت، روز چهارشنبه ۳۰ دلو/بهمن در نشست خبری گفت که روند انتخابات باطل و نتایج نهایی نیز بی‌اعتبار است. او گفت، روند انتخابات نه تنها مشکل افغانستان را حل نکرد، بلکه باعث بحران تازه در کشور شده است. نبیل افزود، افغانستان توان تحمل بحران‌های تازه را ندارد و پیشنهاد کرد که اشرف غنی، عبدالله عبدالله و گروه طالبان، از ادعای خود بگذرند و مذاکرات بین‌الافغانی را در داخل افغانستان آغاز و حکومت مصالحه ملی در کشور اعلام شود.

رحمت‌الله نبیل افزود، مردم و نیروهای امنیتی از وضعیت موجود نگران‌اند و در برخی از ولایت‌های افغانستان سلاح توزیع می‌شود. این نامزد ریاست‌جمهوری گفت که افغانستان امروز با «خلا مشروع قدرت» مواجه است و از جامعه جهانی خواست تا روشن شدن وضعیت در افغانستان، از حکومتی خاص در آن کشور، اعلام حمایت نکنند. رحمت‌الله نبیل از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان نیز خواست که بی‌طرفی خود را حفظ کنند و وارد سیاست نشوند.

رحمت‌الله نبیل تصریح کرد که تیم امنیت و عدالت حکومت برآمده از تقلب را نمی‌پذیرد و همچنان مخالفت ایجاد حکومت موازی است. او خواهان باطل شدن روند انتخابات و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شد. 

براساس آمار کمیسیون انتخابات، رحمت‌الله نبیل حدود ۳۳ هزار رأی معادل ۱/۸۶ درصد آرا را به‌دست آورده است.

 

حامد کرزی: اعلام نتایج انتخابات «تحمیلی» و «غیرملی» است

حامد کرزی، رییس‌ جمهوری پیشین افغانستان، می‌گوید روند تحت نام انتخابات، به‌صورت «تحمیلی» و در یک روند «غیرملی» و در مغایرت با اصول و ارزش‌‌های مردم‌‌سالاری در کشور برگزار شد و شرکت نکردن مردم در انتخابات، بیانگر این واقعیت است. 

حامد کرزی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، روند انتخابات «منعکس‌‌کننده اهداف خارجی در افغانستان می‌باشد که می‌خواهند با تضعیف حاکمیت ملی و ایجاد تفرقه میان مردم افغانستان، برنامه‌های خود را (در افغانستان) تطبیق کنند.»

رییس‌ جمهوری پیشین افغانستان یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، می‌گوید آنچه که در پنج ماه اخیر در روند انتخابات ریاست‌جمهوری و «اعلام نتایج آن به‌وقوع پیوست، بسیار طبیعی است که نتایج اعلام‌شده مورد پذیرش قرار نگیرد.»

حامد کرزی مخالف برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری بود و از نامزدهای ریاست‌جمهوری نیز خواسته بود که از شرکت در انتخابات صرف‌نظر و روی روند صلح افغانستان تمرکز کنند. حامد کرزی برگزاری انتخابات را مخالف تلاش‌های صلح خوانده بود.

امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی در انتخابات ریاست‌جمهوری، اما می‌گوید «اعلام نتایج انتخابات ناکامی دسایس و توطئه‌های سازمان‌یافته خارجی و حلقات راه‌گم داخلی بر ضد مردم افغانستان است». امرالله صالح در یادداشتی در صفحه فیسبوک خود نوشته است « جمهوریت از آن  مردم افغانستان است و امروز مردم حکومت خود را دارند.»

از سوی دیگر، ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری افغانستان و رهبر حزب جنبش ملی، نیز نتایج نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور را «کودتای انتخاباتی» خواند و گفت کمیسیون‌های انتخاباتی «تیم بازنده را برنده اعلام کرده است.»

او که عضو ارشد تیم ثبات و همگرایی است، با حمایت از اعلام پیروزی عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست‌‌جمهوری،گفت «خاموشی خودکشی است» و از مردم خواست تا فردا پیروزی تیم و ثبات و همگرایی را جشن بگیرند.

هم‌زمان، حزب وحدت اسلامی، حزب جمعیت اسلامی و حزب وحدت مردم افغانستان نیز از اعلام پیروزی عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست‌جمهوری حمایت کرده‌اند.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More