شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری؛ ظریف: نامزد شدنم به صلاح ملت نیست

همزمان با ثبت نام محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور سابق ایران، در انتخابات ریاست جمهوری، محمد جواد ظریف اعلام کرد که نامزد شدنش «به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست.»

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور سابق ایران، روز چهارشنبه نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد.

او پس از ثبت نام در انتخابات شناسنامه خود را به خبرنگاران نشان داد و گفت که «صاحبش خالص ساخت ایران است.»

گروهی از هواداران احمدی‌نژاد همزمانی با حضور او در مقابل وزارت کشور تجمع کرده و شعار «اصلاح طلب اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا سر دادند.» احمدی نژاد نیز از نرده‌های وزارت کشور بالا رفت و برای آنان دست تکان داد.

در همین حال صبح روز چهارشنبه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، متنی درباره دلایل نامزد نشدن خود در انتخابات منتشر کرد.

او نوشت که نامزدیش در انتخابات ریاست جمهوری «با توجه به دلواپسی‌هایی که در این هشت سال و به ویژه از نوروز امسال به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌ شد به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست.»

وزیر خارجه ایران در این متن همچنین اعلام کرد که سفرهایش در اجرای وظایف وزیر «امور خارجه» است و «هیچ ارتباطی به گفت‌وگوهای وین ندارد.»

ظریف تاکید کرد که عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه، این «گفت‌وگوها را اداره می‌کند» و او هم «از راه دور» در کنارش بوده است.

او در پایان این متن نوشت: «اکنون که خاطر دوستان دلواپس از نامزدیم آسوده شده، تقاضا می‌کنم به اولویت خودشان که کسب قدرت داخلی است بپردازند و بگذارند ما هم به اولویت خودمان که پاسداری از منافع ملی و رهانیدن مردم از تحریم‌های ستم‌بار آمریکاست تمرکز کنیم.»

روز سه شنبه محمد جواد ظریف با محمد خاتمی و حسن خمینی دیدار کرده بود و پس از آن اعلام شد که او در انتخابات نامزد نخواهد شد.

ثبت نام نامزدهای ریاست‌جمهوری از ۲۱ اردیبهشت آغاز شده و در اولین روز حسین دهقان وزیر دفاع سابق، سعید محمد فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیا و محمدحسن نامی ‌وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت محمود احمدی نژاد و از فرماندهان ارتش ثبت نام کردند.

در همین حال منوچهر متکی، سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان، خبر داده که ابراهیم رییسی، رییس قوه قضائیه، نامزد خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More