شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: در نیویورک با وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه دیدار می‌کنم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، پس از ورود به نیویورک گفت که در حاشیه شرکت در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل، علاوه بر پیگیری دیپلماسی هوشمند، تمرکز بر سیاست خارجی متوازن و دیپلماسی اقتصادی، با وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا و مسئول سیاست خارجی اروپا دیدار خواهد کرد.

امیرعبداللهیان، پس از ورود به نیویورک گفت: نگاه به اولویت آسیا و همسایگان، تمرکز بر سیاست خارجی متوازن و تعامل با همه کشور‌های جهان، پیگیری دیپلماسی اقتصادی و پیگیری مشکلات ایرانیان خارج از کشور از محور‌های گفتگو‌هایم در نیویورک است

امیرعبداللهیان گفت که برای شرکت در هفتاد و ششمین نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل چهار روز در نیویورک خواهم بود و دیدارهای جداگانه‌ای و دو جانبه‌ای با ژان‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، لیز تراس وزیر خارجه بریتانیا و همچنین جوزپ بورل نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد داشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی به موضوع و مسائلی مورد گفت‌وگو در این دیدارها اشاره نکرد ولی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که محور اصلی این دیدارها چگونگی بازگشت به مذاکرات وین برای احیای برجام خواهد بود.

در همین زمینه، ژان‌ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، در یک نشست خبری گفت که کشورهای عضو برجام و ایران با هدف ایجاد برخی «تحرکات مثبت» برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در اواخر هفته جاری نشستی برگزار کنند.

یکی دیگر از مسائل مورد گفت و گوی وزیر امور خارجه دولت ابراهیم رئیسی با وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه، موضوع شهروندان خارجی و همچنین شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران است.

همزمان لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، اعلام کرده است که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود دیدار می‌کند تا خواستار آزادی شهروندان بریتانیایی محبوس در ایران، از جمله نازنین زاغری، شود.

این درحالی است که امیرعبداللهیان هفته گذشته در صفحه توییتر خود نوشت که در تماس تبریک وزیر خارجه انگلیس «بی‌عملی اتحادیه اروپا در برجام را به شدت مورد انتقاد قرار دادم» و «تصریح کردم که بدهی دیرینه انگلیس به ایران باید پرداخت شود.»

از سوی دیگر، چند شهروندان فرانسوی نیز در ایران بازداشت و زندانی شده‌اند و انتظار می‌رود که وزیر خارجه فرانسه نیز طی دیدار خود با امیرعبداللهیان درخواست آزادی آنها را مطرح کند.

دیدار با آنتونیو گوترش دبیرکل و رییس مجمع عمومی سازمان ملل نیز در برنامه کاری سفر امیرعبداللهیان به نیویورک قرار دارد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی همچنین با اشاره به اینکه «توجه به مشکلات و تسهیل امور ایرانیان خارج از کشور از برنامه‌های دیگرم در نیویورک است»، گفت: «امیدواریم بتوانیم از ظرفیت ایرانیان مقیم آمریکا در راستای برنامه‌های دولت سیزدهم استفاده مطلوب کنیم.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با وجود اعلام رسمی برنامه خود برای دیدار با وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه در نیویورک، به چگونگی از سرگیری مذاکرات وین اشاره نکرد.

با این حال میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، روز یک‌شنبه بااشاره به برکناری عباس عراقچی از سرپرست تیم مذاکذه کننده هسته‌ای ایران، ایجاد تغییراتی در ترکیب تیم مذاکره‌کننده ایران در وین را طبیعی دانست ولی تاکید کرد که مذاکرات وین باید نه از ابتدا، بلکه از همان نقطه‌ای که ۲۰ ژوئن، ۳۰ خرداد، به آن رسیده بود باردیگر از سر گرفته شود.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More