شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران به طرز شنیعی می‌خواهد واشینگتن را مسئول بن‌بست مذاکرات معرفی کند

آمریکا با رد اظهارات مقام‌های ایران درباره نهایی شدنتوافق تبادل زندانی، جمهوری اسلامی را به تلاش «شنیع» درباره مذاکرات وین متهم کرد 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به اظهارات اخیر عباس عراقچی، ایران را به تلاش «شنیع» برای رفع تقصیر از مسئولیت بن‌بست فعلی در مذاکرات وین برای بازگشت متقابل احتمالی به برجام متهم کرد.

پرایس روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «این اظهارات تلاشی شنیع برای مقصر دانستن واشینگتن در بن‌بست فعلی است.»

عراقچی روز شنبه در توییتی نوشت: «ما در دوران انتقالی به سر می بریم و یک انتقال دموکراتیک قدرت در تهران در حال انجام است. روشن است که گفت‌وگوهای وین باید منتظر دولت جدید در ایران بماند. این اقتضای هر دموکراسی است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اظهارات نوشت: «پس از آن‌که ایران تصمیمات ضروری را اتخاذ کند، ما آماده بازگشت به وین برای تکمیل ادامه مذاکرات در مورد احیای برجام هستیم.»

عراقچی همچنین نوشته بود که آمریکا تبادل زندانی را با برجام ربط ندهد. او اضافه کرد: «۱۰ فرد زندانی از همه طرف‌ها می‌توانند همین فردا آزاد شوند، اگر آمریکا و انگلیس به تعهدات خود در توافق به عمل آمده عمل کنند.»

اما سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این زمینه نیز جمهوری اسلامی را به «تلاش بی‌رحمانه دیگر» برای برانگیختن امید در خانواده‌های زندانیان متهم و اعلام کرد هنوز هیچ توافقی در زمینه زندانی‌ها انجام نشده است.

پرایس تاکید کرد: «ما درگیر مذاکرات غیرمستقیم درباره زندانیان در چارچوب روند مذاکرات وین بودیم و تاخیر در ازسرگیری این روند مسلما کمکی [به آزادی زندانیان] نمی‌کند.»

او اضافه کرد که اگر ایران می‌خواهد که ژست بشردوستانه به ‌خود بگیرد، به راحتی می‌تواند،‌ زندانی‌ها را خیلی فوری آزاد کند.

با این حال سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز یکشنبه بار دیگر در توییتر از یک «توافق» میان تهران و واشینگتن درباره تبادل زندانیان دو طرف خبر داد و نوشت: «حیرت‌آور این است که ایالات متحده این حقیقت ساده را انکار می‌کند که یک توافق درخصوص بازداشت شدگان به دست آمده است. حتی شامل اینکه چگونه اعلام عمومی شود.»

دو ماه پیش نیز آمریکا ادعای صداوسیمای جمهوری اسلامی درباره توافق آزادی زندانیان در ازای آزادسازی بخشی از پول مسدودشده ایران را رد کرده بود. 

مذاکرات وین با هدف احیای احتمالی برجام، از زمان پایان یافتن آخرین دور خود در حدود یک ماه پیش به حالت تعلیق درآمده و بر اساس گزارش‌ها دور هفتم این مذاکرات احتمالا یک ماه دیگر و پس از آغاز به کار ابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهوری ایران از سر گرفته خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More