شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آمریکا: پیشرفت برنامه‌ هسته‌ای ایران بر تصمیم واشینگتن در بازگشت به برجام تاثیر منفی دارد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که ایالات‌متحده برای مذاکرات وین هیچ مهلتی مشخص نمی‌کند، اما هشدار داد که گذشت زمان و پیشرفت برنامه‌ هسته‌ای ایران نیز بر تصمیم واشینگتن در بازگشت به برجام تاثیر منفی خواهد داشت.

پرایس در نشست خبری روز دوشنبه خود گفت که هیات مذاکره کننده آمریکا آماده است تا پس از مشخص شدن زمان دور هفتم مذاکرات،‌ راهی وین شود.

او گفت: «خواست آمریکا، امکان راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران و حصول اطمینان از دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای است.»

پرایس در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات محمد جواد ظریف مبنی بر نزدیک شدن پایان مذاکرات وین، گفت که نمی‌تواند راجع به اظهارات ظریف نظری بدهد، اما خاطرنشان کرد که رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران، و تیمش منتظرند تا هر وقت لازم بود برای شرکت در دور هفتم مذاکرات به وین سفر کنند.

او افزود: «هنوز معتقدیم که دیپلماسی بهترین ابزار برای رسیدن به آن‌چیزیست که ما مدنظر داریم. خواست ما عدم دستیابی ایران به شکل همیشگی و قابل راستی آزمایی به بمب اتم است.»

روز دوشنبه، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: «به پایان مذاکرات وین نزدیک شده‌ایم. برخی موضوعات حل‌نشده کماکان باقی است، ولی آنچه که اهمیت دارد این است که وزن موضوعات حل‌شده خیلی بیشتر از مسائل حل‌نشده است.»

او افزود: «ما مسیر زیادی را تاکنون طی کرده‌ایم اما این راه باقی مانده از مسیر، مسیر ساده‌ای نخواهد بود.»

در همین حال، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، روز یک‌شنبه در مصاحبه‌ای با ابراز نگرانی از روند فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت که ایران دارد «زیاده‌روی» می‌کند.

او با ابراز بی‌اطلاعی از زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات وین گفت که با توجه به تغییر دولت در ایران، تیم رییس‌جمهوری جدید احتمالا به زمان نیاز داشته باشد.

اولیانوف گفت که ۹۰ درصد موضوعات مورد مذاکره حل و فصل شده و ۱۰ درصد باقی مانده شامل برخی موضوعات حساس سیاسی است.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More