شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نخست وزیر لبنان: انتقال سوخت ایران از سوی حزب‌الله نقض حاکمیت لبنان است

نجیب میقاتی، نخست وزیر جدید لبنان، درباره انتقال سوخت از ایران به این کشور از سوی حزب‌الله گفت از اینکه حاکمیت لبنان نقض شده ناراحت است، اما با توجه به اینکه این اقدام بدون دخالت دولت لبنان انجام گرفته نگران تحریم آمریکا نیست.

میقاتی روز جمعه در مصاحبه با سی‌ان‌ان خاطرنشان کرد که حزب‌الله یک حزب سیاسی در لبنان است و نمی‌تواند آن را نادیده بگیرد.

روز پنج‌شنبه، حزب‌الله اولین محموله سوخت تامین شده از سوی ایران را از طریق سوریه وارد لبنان کرد. روز جمعه نیز رسانه‌های لبنان از ورود کاروان جدید کامیون‌های حامل سوخت ایران به لبنان از منطقه الهرمل در شمال این کشور خبر داد.

میقاتی در مصاحبه با سی‌ان‌ان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی برای مردم لبنان سخت است که به دولت خود اعتماد کنند، گفت که دولت او قصد دارد در گام اول به صورت فوری برخی مشکلات، به ویژه در بخش انرژی، بهداشت، آموزش و اشتغال را حل کند، اما درباره برنامه خود برای این کار توضیحی نداد.

نخست‌وزیر لبنان از کشورهای عرب خواست به یاری لبنان بیایند و کمک کنند این کشور از بحران کنونی بیرون بیاید.

اگر چه در کابینه میقاتی برخی چهره‌های جدید به چشم می‌خورند، بسیاری از اعضای آن همچنان از سوی گروه‌هایی انتخاب شده‌اند که خود در به وجود آمدن بحران اقتصادی لبنان در مظان اتهام هستند.

اقدام حزب‌الله در وارد کردن سوخت به لبنان در حالی صورت می‌گیرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی را به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم کرده است.

طبق اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، این شبکه‌ها ده‌ها میلیون دلار از طریق سیستم‌های مالی منطقه‌ای پولشویی می‌کردند و به نفع سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در مبادلات ارز، تجارت طلا و لوازم الکترونیکی فعال بودند.

این شبکه‌ها با استفاده از روابط با چندین شخص و شرکت در کشورهای مختلف، از جمله امارات متحده عربی، چین و هنگ‌کنگ، جابه‌جایی و فروش ده‌ها میلیون دلار طلا، نفت، لوازم الکترونیکی و ارز خارجی را به سود حزب‌الله و سپاه پاسداران تسهیل کرده‌اند.

 

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More