شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بنابر داده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران تا یک ماه دیگر به سوخت لازم برای سلاح هسته‌ای می‌رسد

بررسی داده‌های جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد با توجه به میزان سوخت هسته‌ای که ایران در ماه‌های اخیر تولید کرده، جمهوری اسلامی می‌تواند تا حدود یک ماه دیگر به مقدار سوخت لازم برای ساخت یک سلاح هسته‌ای دست‌ یابد.

موسسه علم و امنیت بین‌المللی پس از تحلیل گزارش اخیر آژانس در گزارشی نتیجه‌گیری کرد که پس از آنکه ایران در تلاشی فشرده طی تابستان ذخیره‌ای از اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد غنی‌سازی کرد، جمهوری اسلامی در موقعیتی قرار گرفته که برای تولید سوخت یک کلاهک هسته‌ای نزدیک تقریبا یک ماه زمان نیاز دارد.

این گزارش افزود: جمهوری اسلامی می‌تواند سوخت لازم برای سلاح هسته‌ای را در کمتر از سه ماه و برای سلاح هسته‌ای سوم در کمتر از پنج ماه تولید کند.

در همین حال، نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داد که واشینگتن پیش‌بینی می‌کند دولت ابراهیم رئیسی و تیم او در دور جدید مذاکرات هسته‌ای تقاضای رفع تحریم‌های بیشتری را داشته باشند.

این گزارش خاطرنشان کرد که صرف‌نظر از دسترسی به سوخت هسته‌ای کافی، ساخت یک کلاهک هسته‌ای واقعی به زمان بیشتری لازم دارد.

طبق این گزارش، در عین حال از آنجا که غنی‌سازی با غلظت ۶۰ درصد زمان طولانی‌تری لازم دارد، ولی از آن مرحله به بعد، غنی‌سازی با غلظت ۹۰ درصد می‌تواند رد بازه‌ای سریع صورت گیرد، چنین وضعیتی می‌تواند هشدار دهنده باشد.

در همین حال، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز دوشنبه موافقت ایران با ازسرگیری نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «گام مثبت اول» خواند و گفت که آلمان انتظار دارد آژانس بتواند به دوربین‌های خود در محل‌های مورد نظر «فورا» رسیدگی کند. او ابراز امیدواری کرد مذاکرات هسته‌ای به‌زودی از سر گرفته شود.

از سوی دیگر، برنامه هسته‌ای ایران و حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی جزو موضوعات اصلی مورد بحث در نشست نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، با عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر، در شرم‌الشیخ بود.

 

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More