شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

نظرسنجی اختصاصی ایران اینترنشنال: رئیسی با احتمال بالا صاحب بیشترین آرا خواهد شد

نتایج نظرسنجی شرکت تحلیل داده‌های «استاسیس» که به سفارش ایران اینترنشنال انجام شده، حاکی است که ابراهیم رییسی با ۷۶ درصد رای در میان رای‌دهندگان احتمالی، با احتمالی بسیار بالا صاحب بیشترین آرا در انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود.

بنا بر این نظرسنجی، بعد از رئیسی، محسن رضایی با ۱۵ درصد و عبدالناصر همتی با ۷ در رده‌های بعدی قرار دارند. 

این نظرسنجی در روزهای سه‌شنبه، ۲۵ خرداد تا پنج‌نشبه ۲۷ خرداد ماه، به صورت تلفنی و با یک نمونه ۱۴۰۰ نفره انجام شده است.  

مطابق نتایج این نظرسنجی، رئیسی با افزایش فاصله خود با رقبا، آرای حدود ۷۶ درصد از رای‌دهندگان احتمالی را در اختیار دارد. محسن رضایی هم با یک افزایش رای نسبت به روزهای گذشته با ۱۵ درصد را رده دوم قرار دارد. افزایش رای رضایی به خصوص در روز پنجشنبه به صورت معنی‌داری مشهود است. عبدالناصر همتی با ۷ درصد و قاضی‌زاده هاشمی با ۲ درصد، رده‌های بعدی را به خودشان اختصاص داده‌اند. 

در میان رای‌دهندگان احتمالی ۲۰ درصد گفته‌اند اصول‌گرا هستند و ۱۴ درصد هم بیان داشته‌اند که اصلاح‌طلبند.

 نتایج‌ نظرسنجی قبلی شرکت «استاسیس» که روز یکشنبه ۲۳ خرداد انجام شده بود حاکی از این بود که احتمال مشارکت در انتخابات میان افراد جوان‌تر به طرز محسوسی کمتر است.

بنا براین نتایج، میزان مشارکت در میان افراد بین ۱۸ تا ۲۹ سال، تنها ۲۸ درصد برآورد شده در حالی که این رقم در میان افراد با سن شصت سال و بیشتر برابر با ۴۷ درصد است.

صدای بلند مخالفان شرکت در انتخابات

گروه‌های مختلفی از فعالان سیاسی و مدنی، اعلام کرده‌اند در این دوره از انتخابات شرکت نمی‌کنند و بسیاری از مردم در هفته‌های گذشته به کمپین تحریم رای‌گیری با عنوان «رای بی‌رای» پیوسته‌اند.

خانواده‌های کشته‌شدگان اعتراضات چند سال گذشته از جمله خانواده‌های دادخواه کشته‌شدگان اعتراضات آبان۹۸ و همچنین خانواده‌های سرنشینان هواپیمای اوکراینی که با شلیک موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، طی روزهای گذشته در پیام‌هایی  شرکت در این رای‌گیری را «انگشت زدن در خون فرزندان» خود توصیف کرده و خواهان تحریم انتخابات شده‌اند.

علی خامنه‌ای که در سخنرانی دو روز قبل خود گفته بود «شرکت نکردن مردم در انتخابات به معنای فاصله‌ گرفتن از نظام است»، صبح جمعه هنگام به صندوق انداختن رای خود، بار دیگر تاکید کرد که «یک رای هم مهم است و قطعا دارای اهمیت است و همین یک رای‌هاست که آرای میلیونی را تشکیل می‌دهد.»

علاوه بر گروه‌ها و احزاب و همچنین فعالان سیاسی و مدنی مخالف جمهوری اسلامی که انتخابات را تحریم کرده‌اند، طیف‌هایی از اصلاح‌طلبان نیز اعلام کردند که در «انتخابات تحقیرآمیز و مهندسی شده» شرکت نمی‌کنند.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More