شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تشکیل کابینه ابراهیم رئیسی؛ ۱۸ وزیر رای اعتماد گرفتند، آموزش و پرورش بدون وزیر ماندبررسی رای اعتماد به وزرای کابینه ابراهیم رئیسی در مجلس پس از ۵ روز به پایان رسید و ۱۸ گزینه پیشنهادی دولت موفق شدند از مجلس رای اعتماد بگیرند. تنها گزینه پیشنهادی آموزش و پرورش، حسین باغگلی، موفق به اخذ رای اعتماد از مجلس نشد.

ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه سوم شهریور در مجلس گفت که دولت روز پنجشنبه اولین جلسه رسمی خود را برگزار خواهد کرد. 

از میان وزرایی که نمایندگان مجلس به آن‌ها رای اعتماد داده‌اند، محمدرضا آشتیانی، برای وزارت دفاع بیشترین آرا را با ۲۷۴ رای به دست آورد و حمید سجادی برای وزارت ورزش تنها توانست ۱۶۵ رای کسب کند. حسین باغگلی هم تنها ۷۶ رای از مجلس کسب کرد و از نشستن روی کرسی وزارت بازماند.

جلسه روز چهارشنبه اما با حاشیه‌هایی نیز همراه بود.

الیاس نادران، نماینده مخالف گزینه پیشنهادی وزارت نفت در سخنان خود گفت: «اوجی صراحتا درباره فهرست اموالش دروغ گفت. به اوجی گفتم چه داری؟ ایشان گفت سه آپارتمان دارم. من از مراجع ذی‌صلاح استعلام کردم ۹ مورد از اموال ایشان را اعلام کردند. کسی که به این صراحت خلاف واقع می‌گوید، در جای دیگر هم همین جور است.» 

جواد اوجی در پاسخ به نادران گفت: «اگر به جز اموالی که به آقای رئیسی اعلام کردم اموال دیگری از من یافتید، آن‌ها را به نام شما خواهم کرد. گفتند من مازراتی دارم. بینی و بین‌الله الان من مازراتی را ببینم نمی‌شناسم. من به عمرم مازراتی ندیدم.»

بحث و جدل درباره وزیر نفت به حدی بالا گرفت که مجلس اقدام به برگزاری جلسه‌ای غیرعلنی به مدت ۲۰ دقیقه کرد و در آن نادران و اوجی مستندات خود را ارائه کردند.

پس از آن نوبت به عزت‌الله ضرغامی رسید که در دفاع از خود به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی سخن بگوید. ضرغامی در بخشی از سخنانش گفت: «اگر روحانی هنگام بازدید از مجسمه سردار رومی در ایتالیا تصویری از داریوش اول و نقش رستم نشان می‌داد، که پادشاه روم به زمین افتاده و تقاضای عفو می‌کند، عظمت ایرانیان مشخص می‌شد.»

پرویز محمدنژاد، نماینده لنگرود و مخالف گزینه پیشنهادی وزارت نیرو هم در سخنانی گفت: «موضوع برق پاشنه آشیل این دولت است. اگر امروز به حال برق فکری نشود زمستان و سال‌های آینده با بحران بی‌برقی روبرو خواهیم بود. قرار بود هاب خاورمیانه شویم اما چه شد؟ اگر با رمز ارزها مقابله نکنیم به مشکل خواهیم خورد.»

همچنین، رحیمی مظفری نماینده موافق وزیر پیشنهادی نیرو هم گفت: «وزرای مسن در دولت قبلی، مگر چه خاکی بر سر ما کردند؟ پیامبر در چهل سالگی پیامبر شد.» 

حسین حق وردی، نماینده شهریار در مجلس هم در مخالفت با محرابیان، وزیر پیشنهادی نیرو اظهار کرد: «برنامه محرابیان برای وزارت نیرو انشایی و غیر قابل اجراست. محرابیان برای بحران قطعی برق برنامه کوتاه مدت ندارد.»

علی اکبر محرابیان، گزینه پیشنهادی وزارت نیرو در دفاع از خود گفت: «قطعی‌های مکرر برق موجب اخلال در زندگی و کسب و کار مردم و تولیدکنندگان شده است، همچنین خاموشی‌ها باعث بیکاری و گرانی کالاها شده است. با برنامه‌ریزی مانع قطعی آب و برق می‌شویم.»

نفر بعدی جلسه حمید سجادی، گزینه پیشنهادی وزارت ورزش بود که کمیسیون فرهنگی مجلس اعلام کرد او صلاحیت احراز این پست را ندارد. روح الله ایزدخواه، نماینده مخالفت گزینه وزارت ورزش نیز گفت که ورزش اگر خوب مدیریت نشود برای جمهوری اسلامی یک تهدید امنیتی است.

همچنین محمد وحیدی، نماینده موافق گزینه پیشنهادی وزارت ورزش هم گفت: «در دولت قبلی یک فرد امنیتی را به عنوان وزیر ورزش گذاشتند اما نتوانستند مسائل امنیتی ورزش را حل کنند و ورزشکاران ما پناهنده شدند.»

 

 

در پایان جلسه و پیش از رای گیری، ابراهیم رئیسی در صحن مجلس از وزرای پیشنهادی خود دفاع کرد. 

رئیس دولت سیزدهم گفت: «نسبت به برخی اتهامات که [درباره وزرای پیشنهادی] اعلام شد حساس شدم، با اطلاعات سپاه تماس گرفتم. گفتم اگر روشن شود شخصی که معرفی شده، اتهامی متوجه وی است می‌دانم چه‌طور عمل کنم. اطلاعات سپاه سه روز وقت گذاشت و بررسی و اعلام کرد نکته خاصی وجود ندارد.» 

رئیسی افزود: «نام تمام وزارتخانه‌ها را برای پیشنهاد مردم در سامانه قرار داد، اما نام دو وزارتخانه امنیتی اطلاعات و دفاع را در این سامانه قرار ندادیم. درباره انتخاب دو وزیر برای وزارتخانه‌های اطلاعات و دفاع با نهادهای نظامی و امنیتی مشورت کردیم.»

جلسه روز چهارشنبه تحت تاثیر تصاویر منتشر شده از زندان اوین هم قرار گرفت. در این جلسه محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، در واکنش به این تصاویر گفت: «کمیسیون اصل ۹۰ به همراه دادستانی به موضوع فیلم‌های زندان اوین ورود کرده و به زودی در این رابطه اطلاع‌رسانی خواهد شد.» 

همچنین ابراهیم رضایی، نماینده دشتستان در مجلس هم گفت پخش فیلم‌های زندان اوین از رسانه‌های خارج از ایران «باعث تاسف» است. او افزود: «نباید تخلف جزئی چند مامور را به کل دستگاه خدوم قضایی که پیشروی مبارزه با فساد است تعمیم داد.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More