شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وقوع سه انفجار در کابل؛ رییس شورای رهبری جمعیت اصلاح افغانستان در انفجار بمب کشته شد

مقام‌های دولت افغانستان اعلام کردند که محمد عاطف، رییس شورای رهبری جمعیت اصلاح افغانستان، صبح روز سه‌شنبه ۱۴ دلو/بهمن در اثر انفجار بمب در شهر کابل کشته شده است.

بنا بر اعلام پلیس کابل، محمد عاطف ساعت ۸/۳۰ صبح روز سه‌شنبه، در اثر انفجار بمب در چهارراهی سلیم کاروان، در مربوطات ناحیه‌ چهارم شهر کابل، جان باخته و یک تن نیز در این حادثه زخمی شده است. دقایقی پس از وقوع این انفجار، پلیس کابل از زخمی شدن چهار نفر خبر داد.

عبدالله عبدالله، رییس شورای مصالحه افغانستان، ترور محمد عاطف را محکوم کرد و گفت عاطف یک روحانی میانه‌رو و پشتیبان صلح در کشور بود. عبدالله در ادامه افزود در دیداری که چند روز پیش با محمد عاطف داشت، او از وضعیت نابسامان کشور، به‌ویژه ترورهای هدفمند و افزایش نا‌امنی‌ها، به‌شدت نگران و ناراحت بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، کشته شدن محمد عاطف را «دوام قتل‌های استخباراتی» خواند و در توییتی نوشت: «ما ترور علما، خبرنگاران، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی را نکوهش نموده، آن را کار یک حلقه خاص خبيثه می‌دانیم.»

امروز سه‌شنبه، سه انفجار جداگانه در ناحیه دوم، سوم و چهارم شهر کابل رخ داد. انفجار نخست در منطقه جوی‌شیر در ناحیه دوم رخ داد که در این حادثه دو نیروی نظامی زخمی شدند. انفجار دوم در ناحیه چهارم به وقوع پیوست که در نتیجه آن، دو نفر از جمله محمد عاطف کشته و دو تن زخمی شدند. انفجار سوم در منطقه دهمزنگ در ناحیه سوم شهر کابل رخ داد که در اثر آن، یک غیرنظامی زخمی شده است.

جمعیت اصلاح یک جریان مذهبی و اجتماعی است که در سال‌ ۱۳۸۲، با هدف «کسب رضای الهی و رستگاری اخروی در جهت اقامه و برپایی دین مبین اسلام» تاسیس شد.

در ماه‌های اخیر، وقوع انفجارها و ترورهای هدفمند در افغانستان به‌ویژه در پایتخت به‌شدت افزایش یافته است و هیچ گروهی مسئولیت این حمله‌ها را بر عهده نمی‌گیرد.

دیروز دوشنبه، ماشین حامل خشنود نبی‌زاده، رییس دفتر وزارت دولت افغانستان در امور صلح، در کابل هدف انفجار بمب قرار گرفت اما نبی‌زاده از انفجار جان به سلامت برد.

شماری از نمایندگی‌های سیاسی و سازمان‌های بین‌المللی مستقر در افغانستان در اوایل هفته جاری در بیانیه‌ای مشترک، گروه طالبان را عامل حمله به فعالان مدنی، قضایی، رسانه‌ای و پزشکی دانست. اما گروه طالبان همواره دست داشتن در ترورهای هدفمند را تکذیب کرده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More