شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وقوع سه انفجار در کابل دست‌کم ۵ کشته به جا گذاشت

 

بنا بر اعلام پلیس کابل، در نتیجه سه انفجار در مناطق گوناگون شهر، دست‌کم پنج نفر کشته و دو نفر زخمی شدند.

محمد محقق، مشاور ارشد سیاسی‌ـ‌امنیتی رییس‌جمهوری و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، تایید کرد که در سومین انفجار، در ناحیه سوم کابل، خودرو گارد محافظتی او هدف انفجار بمب قرار گرفته است. 

محمد محقق در صفحه فیسبوکش نوشت: «موتر تعقیبی اين‌جانب كه غرض انجام یک ماموریت عازم منطقه پل سرخ بود، مورد انفجار مين جاده‌ای قرار گرفت که در نتیجه يک نفر از نيروهاى امنيتى‌ام به نام ذبيح‌الله شهيد و يكى از همكاران به نام اسدالله مجروح شدند.»

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل، شنبه دوم حوت/اسفند به خبرنگاران گفت انفجار نخست ساعت ۸ صبح به وقت محلی، در جاده دارالامان در مربوطات ناحیه ششم، رخ داد که دو زخمی به جا گذاشت. به گفته پلیس، یک خودرو شخصی هدف انفجار مین قرار گرفته بود. در گزارش پلیس آمده است ساعت ۸/۱۵ صبح در منطقه کارته پروان در ناحیه چهارم شهر، خودرو دیگری هدف انفجار بمب قرار گرفته که سه سرنشین آن از جمله یک زن کشته شدند.

سومین انفجار نیز حوالی ساعت ۱۰ صبح در منطقه پل وحدت در مربوطات ناحیه سوم شهر کابل رخ داد. بنا بر اعلام پلیس، یک خودرو رنجر نظامی هدف انفجار مین قرار گرفت که در نتیجه آن، دو تن کشته شدند. 

در حالی که پلیس در مورد هویت جان‌باختگان انفجارهای امروز اطلاعاتی ارائه نکرده است، خلیل دره‌صوفی، معاون حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در صفحه فیسبوکش نوشت در سومین حادثه، ماشین حامل او هدف انفجار بمب قرار گرفته بود. خلیل دره‌صوفی از افراد نزدیک به محمد محقق، رهبر حزب، است. او گفت انفجار دقایقی پس از پیاده شدن او از ماشین، رخ داد.

با این‌که هیچ گروه یا فردی مسئولیت انفجارها، به‌ویژه در شهر کابل، را بر عهده نمی‌گیرد، دولت افغانستان گروه طالبان را عامل این حوادث می‌داند.

در پی افزایش وقوع انفجارها در افغانستان، دبیرکل سازمان ناتو در نشست وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو، از طالبان خواست خشونت‌ها را کاهش دهد و وارد مذاکرات سازنده با دولت افغانستان شود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More