شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز طرح پیش‌فروش سکه از سه‌شنبه؛ طلا گران شد

 

قیمت ارز و سکه، روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، با افزایش قیمت نسبت‌به روزهای گذشته همراه بود که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، علت این افزایش قیمت، آغاز طرح پیش‌فروش سکه از روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه است.

در حال حاضر، هر گرم طلای ۱۸عیار، با افزایش قیمت بیش‌از یک‌هزار و ۷۰۰ تومانی نسبت‌به روزهای گذشته، در بازار معاملات روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، به ۱۴۸هزار تومان رسید.

همچنین هر سکه تمام طرح جدید و قدیم، به ترتیب یک‌میلیون و ۵۳۰ هزار تومان و یک‌میلیون و ۴۷۵ هزار تومان در بازار معامله شد.

نیم‌سکه و ربع‌سکه نیز با افزایش قیمت نسبت‌به روز گذشته، به‌ترتیب به ۴۵۰هزار و ۳۰۰هزار تومان رسید.نوع ارز

قیمت (ریال)

دلار آمریکا

       ۴۷،۴۴۰

یورو

       ۶۰،۲۸۰

پوند انگلستان

       ۶۷،۷۰۰

لیر ترکیه

       ۱۳،۰۵۰

یوان چین

           ۸۰۰۰

درهم امارات

       ۱۳،۱۷۰

 

همچنین دلار نیز در مقایسه با روز گذشته، با افزایش قیمت بیش از ۱۰۰ تومان همراه بود که در پایان معاملات روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، در رقم ۴هزار و ۷۴۴ تومان ثابت ماند.

یورو و پوند بریتانیا نیز به‌ترتیب به ۶هزار و ۲۸ و ۶هزار و ۷۷۰ تومان رسید.نوع طلا

قیمت (تومان)

هر گرم طلای ۱۸ عیار

        ۱۴۸،۰۲۵

مثقال طلا

       ۶۴۱،۶۰۰

   

نوع سکه

 

سکه تمام طرح جدید

   ۱،۵۳۰،۰۰۰

سکه تمام طرح قدیم

   ۱،۴۷۵،۰۰۰

نیم سکه

       ۷۵۰،۰۰۰

ربع سکه

       ۴۵۰،۰۰۰

سکه گرمی

      ۳۰۰،۰۰۰

 

 

  • قیمت پیش‌فروش سکه هنوز مشخص نیست

مسعود سلیمانی، مدیرعامل بانک کارگشایی، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا گفته که هنوز قیمت پیش‌فروش سکه ازسوی بانک مرکزی ابلاغ نشده است.

آخرین دوره‌ی پیش‌فروش سکه مربوط به سال پایانی دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بود که در آن زمان، فروش سکه با استقبال خوب مردم روبرو شد؛ اما پس از ثبت‌نام برای خرید، بهای طلا با افت شدید همراه بود.

طبق گفته‌ی سلیمانی، در خرید سکه‌های پیش‌فروش، محدودیتی وجود ندارد. این طرح، در طول چهار روز، ادامه خواهد داشت و هدف از آن، تعدیل بازار، اعلام شده است.

 

  • تحویل سکه‌ها ۶ماهه تا یک‌ساله خواهد بود

مسعود رحیمی، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی نیز روز یک‌شنبه ۱۵ بهمن‌ماه، در جمع خبرنگاران با بیان این‌که تحویل سکه‌های پیش‌فروش، ۶ماهه تا یک‌ساله خواهد بود، گفت که یک‌هزار و ۳۱۲ شعبه‌ی بانک ملی‌، آماده‌ی پیش‌فروش سکه از روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن‌ماه خواهند بود.

او همچنین درخصوص شرایط پیش‌فروش سکه افزود که حداقل سن خریداران باید ۱۸ سال باشد و تخفیف تحویل سکه‌های یک‌ساله، ۹درصد و درمورد سکه‌های ۶ ماهه نیز تخفیف، ۴درصد خواهد بود.

طبق گفته‌ی این مقام مسؤول بانک مرکزی، پیش‌فروش سکه، قیمت مشخص و قطعی ندارد و قیمت‌ها بر اساس نرخ روز و با محاسبه‌ی نرخ تخفیف انجام خواهد شد.

جعفر مهدی‌زاده، مدیر اداره‌ی سیاست‌ها و بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی نیز گفت که حباب سکه در بازار کنونی، حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان است.

منظور از حباب در این‌جا، میزان بالا رفتن غیرواقعی قیمت است.

او درخصوص پیش فروش سکه افزود که تاکنون حدود ۲۵۰هزار سکه درمیان شعبه‌های بانک ملی، توزیع شده که از این تعداد، ۱۰۷هزار نیم‌سکه و ۱۲۰هزار سکه تمام بهار آزادی است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More