شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عرضه «۱۲۰ میلیون دلار» در بازار پس از افزایش قیمت دلار به بیش از ۲۴ هزار تومان 

 

 

پس از افزایش قیمت دلار به بیش از ۲۴ هزار تومان در روزهای اخیر، خبرگزاری تسنیم گزارش داد که در دو روز گذشته ۱۲۰ میلیون دلار ارز به صورت اسکناس و حواله در بازار توزیع شده است.

براساس این گزارش، بانک مرکزی روز چهارشنبه برای کاهش قیمت ارز بیش از ۷۰ میلیون دلار به صورت اسکناس در بازار توزیع کرده است. 

همچنین روز سه‌شنبه نیز بیش از ۵۰ میلیون دلار از سوی شرکت‌های کارگزاری به صورت حواله به بازار عرضه شده است. در این روز همچنین بیش از ۳۰۰ میلیون حواله درهم با نرخ ۵۶۰۵ تومان در سامانه نیما تزریق شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه بیش از ۴۰۰ میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده است.  

این گزارش‌ها در حالی است که دولت بارها با توزیع دلار در بازار تلاش کرده نرخ ارز را کاهش دهد، اما افزایش قیمت‌ها همچنان ادامه دارد.

در چند روز اخیر بار دیگر قیمت دلار در بازار ایران به بیش از ۲۴ هزار تومان رسیده بود. قیمت دلار در خرداد و تیر بار دیگر افزایش یافته و از حدود ۱۹ هزار تومان به ۲۶ هزار تومان رسیده بود. با این حال مدتی بعد به ۲۲ هزار تومان کاهش یافته بود.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی به نقل از صرافان یکی از دلایل افزایش قیمت ارز را گزارش‌ها درباره سقوط بورس ذکر کرد.

روزنامه «دنیای اقتصاد» نیز نوشت که با وجود افزایش قیمت دلار در بازار، قیمت دلار در صرافی‌های بانکی نه‌تنها افزایش پیدا نکرده، بلکه کاهش یافته است.

براساس این گزارش، هدف از این سیاست «ضرر کردن معامله‌گران بزرگ» است تا نتوانند در بازار مداخله کنند.

افزایش ناگهانی قیمت دلار با مطرح شدن خروج آمریکا از برجام از فروردین ۱۳۹۷ آغاز شد. قیمت دلار در فروردین آن سال پنج هزار تومان بود که این نرخ میانگین در فروردین ۱۳۹۹ به ۱۳ هزار تومان رسید.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More