شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتشار هماهنگ ویدیوهای دستچین‌شده دیدارهای گذشته علی خامنه‌ای در رسانه‌های حکومتی

 

رسانه‌های نزدیک به حکومت در ایران در روزهای گذشته به صورت هماهنگ اقدام به انتشار دست‌چینی از آرشیو ویدیوی دیدارهای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، کرده‌اند که تلاش دارد «انتقادپذیر» و «هوشیار» بودن او را به نمایش بگذارد.

کانال‌های تلگرامی خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران، از جمله فارس و تسنیم، روز پنجشنبه چهارم دی‌ماه بخش‌هایی از دیدارهای محدود و حضوری گذشته خامنه‌ای را منتشر کردند که زمینه غالب آن‌ شوخی‌ها، واکنش‌های او به انتقاد حاضران و اعتراضش به محدودیت‌ها بوده است.

این اقدام در پی آن صورت می‌گیرد که طی هفته‌های گذشته گمانه‌زنی‌هایی درباره وضعیت سلامتی خامنه‌ای منتشر شد؛ از سوی دیگر نیز با تکرار موج اعتراضات عمومی و افزایش اعدام‌ مخالفان، انتقادهای داخلی و بین‌المللی به سرکوب‌ حکومتی افزایش یافته است.

شبکه سه صداوسیمای جمهوری اسلامی در همین زمینه گزارشی ویدیویی مشابهی با عنوان «غیررسمی» از حواشی دیدارهای او پخش کرد.

در برخی از این ویدیوها، فعالان هنری و فرهنگی از جمله کارگردانان فیلم‌های سینمایی از خامنه‌ای درباره «سانسور» و حذف آثار هنری توسط نهادهای حکومت گلایه می‌کنند. 

 

 

خامنه‌ای در یکی از ویدیوهای مربوط به دیدار سال ۱۳۹۷ با عوامل سریال‌های تلویزیونی به صورت مشخص به فیلم توقیف‌شده «مارمولک»، ساخته کمال تبریزی، اشاره می‌کند و می‌گوید که به طلاب سفارش کرده بود به جای اعتراض به این فیلم از آن «استقبال» کنند.

در ویدیوهای دیگری نیز لحظاتی به نمایش در آمده که او در دیدار «گروه‌های جهادی» در سال ۱۳۹۸، با انتقادهای یک جوان درباره عدم جوانگرایی در انتصاب‌هایش مواجه می‌شود.

خامنه‌ای در سال‌های رهبری خود زمانی که با اعتراضات سراسری دانشجویی، انتخاباتی و اقتصادی در سه دهه اخیر مواجه شد، هر بار در خطبه‌ها و سخنرانی‌های عمومی‌اش به نوعی از سرکوب معترضان حمایت کرده و آنها را «عوامل دشمن» و یا «مورد حمایت خارج» خوانده بود.

برخی کاربران توییتر و فعالان رسانه انتشار این ویدیوها را با هدف مبری دانستن او از شبکه فساد، سرکوب و حذف موجود در حکومت می‌دانند.

 

کلیپ‌هایی برای نشان دادن «هوشیاری» و «شوخ‌طبعی»

علاوه بر شیوه انتخاب ویدیوها در راستای نشان دادن انتقادپذیر بودن خامنه‌ای، به نظر می‌رسد برخی ویدیوها نیز با هدف نمایش هوشیاری و حس شوخ‌طبعی از او منتشر شده‌اند.

در همین زمینه، یکی از ویدیوها به زمانی می‌پردازد که خامنه‌ای چند دقیقه به امتحان کردن یک انگشتر هدیه بر روی انگشتان یکی از حاضران دیدارهایش پرداخته بود.

واکنش فعالان رسانه‌های اجتماعی به این ویدیوها نیز متفاوت بوده است. برخی کاربران توییتر معتقدند این ویدیوها برای نشان دادن هوشیاری و سلامت فیزیکی او منتشر شده است.

 

 

طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی با موضوع ابهام در وضعیت سلامتی خامنه‌ای منتشر شد که نهایتا مقام‌های منتسب به او از جمله مهدی فضائلی، عضو دفتر نشر آثار رهبری، آن را علنا تکذیب کرد و از «نشاط» خامنه‌ای در برنامه‌های روال دفترش خبر داد.

خامنه‌ای با شیوع ویروس کرونا از سال گذشته دیدار حضوری گسترده‌ای به غیر از چند جلسه محدود نداشته است.

در نخستین دیدار اخیر او که بعد از ۲۲ روز غیبت رسانه‌ای در ملاقات با خانواده قاسم سلیمانی، فرمانده کشته‌شده سپاه قدس،‌ منتشر شد صدایش کمی ضعیف‌تر به نظر می‌رسید که در رسانه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای یافت.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More