شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سرقت یک میلیون دلار اسکناس‌های ارسالی از ایران به روسیه از دو کیف

 

رسانه‌‌های روسی گزارش داده‌اند حدود یک میلیون دلار پول نقد پرداختی از ایران که به صورت بسته‌بندی در دو کیف و یک جعبه‌‌ نوشیدنی الکلی ودکا به روسیه ارسال شده بود،‌ به سرقت رفته است.

شبکه تلویزیونی «رن» روسیه روز پنجشنبه چهارم دی‌ماه گزارش داد یک کارشناس ارشد بخش مالی این سفارتخانه در ارتباط با دزدی بیش از یک میلیون دلار از پول نقد درآمد دولت روسیه در سال ۲۰۱۹ میلادی،‌ دستگیر شده و پرونده‌اش در حال رسیدگی است.  

این پول بخشی از یک و نیم میلیون دلار پرداختی ارائه خدمات کنسولی بوده است.

شبکه «راشاتودی» در همین زمینه نوشته ایران که به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه سیستم بانکی خود نقل و انتقالات را به صورت نقدی ترتیب می‌دهد.

تحویل این پول به صورت نقد و انتقال آن در جعبه مهر و موم‌شده ودکا صورت گرفته بود.

جمهوری اسلامی با تشدید تحریم‌های بانکی بسیاری از نقل و انتقال‌های پولی خود با کشورهای دیگر را به صورت نقد و یا از طریق صرافی‌هایی انجام می‌دهد که خود هدف تحریم‌های آمریکا و متحدان آن قرار می‌گیرند.

در یکی از آخرین این اقدامات روز سه‌شنبه وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد دستور توقیف چهار میلیون دلار پول نقدی را داده که ایران برای گروه حماس در نوار غزه از طریق یک صرافی ارسال کرده بود. این اقدام در چارچوب سیاست‌های ضدتروریستی اسرائیل علیه حماس صورت گرفت.

مقام‌های حکومت ایران بعضا تاثیر تحریم‌ها را رد می‌کنند، با این حال اخیرا با تشدید ابهام و تاخیر دولت در خرید و تامین واکسن کرونا جنجال بر سر تحریم‌های بانکی و همچنین تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف و پیامدهای آن برای کشور افزایش یافت.

علی مطهری، نایب‌رییس سابق مجلس، در همین زمینه در توییترش نوشت که سهمیه ایران از واکسن‌های سازمان جهانی بهداشت به دلیل قرار گرفتن کشور در فهرست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی و عدم توانایی انتقال هزینه باطل شده است.

موضوع انتقال «چمدانی» پول نقد توسط ایران یک بار در سال ۱۳۹۳، مطرح و رسما تایید شد.

در آن سال، پیش از عقد برجام و رفع برخی تحریم‌ها،‌ سخنگوی دولت روحانی نقل و انتقال «چمدان به چمدان» پول را تایید کرده بود.

این تایید پس از آن صورت گرفت که الیاس نادران،‌ نماینده وقت تهران،‌ مساله خروج محموله‌های ارزی بانک مرکزی با چمدان‌های اسکناس و توقیف یکی از آن‌ها در فرودگاه با دستور دادستانی را مطرح کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More