شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

مدیرکل آژانس: از وجود مواد هسته‌ای در سایت‌های اعلام‌نشده ایران عمیقا نگرانم

 

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از پاسخگو نبودن تهران در برخی موارد به شدت ابراز نگرانی کرد و گفت همچنان عمیقا نگران وجود مواد هسته‌ای در تاسیسات اعلام‌نشده ایران است.

گروسی این نگرانی را روز دوشنبه ۲۲ شهریور در آغاز شصت و پنجمین نشست فصلی شورای حکام این آژانس بیان کرد.

او با اشاره به یکی از دو گزارش اخیر خود گفت: «وجود ذرات متعدد اورانیوم با منشا انسانی در سه مکان در ایران که به آژانس اعلام نشده بود و همچنین وجود ذرات تغییریافته ایزوتوپی در یکی از این مکان‌ها، آشکارا نشان‌دهنده این است که مواد هسته‌ای یا تجهیزات آلوده به مواد هسته‌ای در این مکان‌ها وجود داشته است.»

مدیرکل آژانس با اشاره به اینکه ایران هنوز توضیح لازم را درباره وجود ذرات مواد هسته‌ای در این سه مکان ارائه نداده، گفت تهران «به سوالات آژانس در ارتباط با یک مکان اعلام‌نشده دیگر هم پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به شکل یک دیسک فلزی را مشخص نکرده است».

گروسی در عین حال به سفر یک روز قبل خود به تهران اشاره کرد و گفت‌وگوهایش با مقام‌های جمهوری اسلامی را «سازنده» خواند.

او در سخنان خود که نسخه‌ای از آن در وب‌سایت آژانس منتشر شده، گفت: «ما بار دیگر توانستیم کار راستی‌آزمایی غیرقابل اجتناب آژانس در چارچوب منافع همه را تقویت کنیم.»

با این حال، مدیرکل آژانس با اشاره به گزارش اخیرش درباره ایران گفت از ۲۳ فوریه که ایران [با تصویب قانونی در مجلس] تصمیم گرفت اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند، نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری «به طور جدی تضعیف شده است».

او گفت که در گزارش اخیرش بار دیگر تاکید کرده است که عدم پاسخگویی ایران به درخواست‌های آژانس برای دسترسی به تجهیزات نظارتی، «به طور جدی» توانایی فنی این نهاد را برای حفظ تداوم اطلاعات به خطر می‌اندازد.

مدیرکل آژانس اضافه کرد: «من به طور فزاینده‌ای نگرانم که حتی پس از دو سال، مسائل پادمانی مربوط به این چهار مکان اعلام نشده در ایران همچنان حل نشده باقی بماند.»

شصت و پنجمین نشست فصلی شورای حکام آژانس که پنج روز ادامه دارد علاوه بر بررسی گزارش نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، به مواردی از قبیل امنیت هسته‌ای، امنیت در مقابل تشعشعات هسته‌ای، گسترش فعالیت‌های آژانس در زمینه علوم و فناوری هسته‌ای و بررسی فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی خواهد پرداخت.

برخلاف نشست‌های قبلی که به علت همه‌گیری کرونا برخی اعضا ترجیح می‌دادند به صورت مجازی در نشست حاضر شوند، این بار شمار کشورهایی که در مقر آژانس حاضر شده‌اند بیش از نشست‌های قبلی است.

در آستانه این نشست رافائل گروسی سفری یک روزه به تهران داشت و دو طرف از دستیابی به توافقی برای تعویض حافظه دوربین‌های نظارتی در تاسیسات هسته‌ای خبر دادند.

همچنین سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه گفت که ایران اعلام کرده گفت‌وگوهای وین [درباره احیای برجام] «حتما در تاریخ نزدیکی از سر گرفته می‌شود» و «انتظار داریم طرف‌های دیگر با رویکرد واقع‌بینانه و با در نظر گرفتن واقعیات روی زمین به وین بیایند.»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More