شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بیانیه سه کشور اروپایی: ایران فورا تولید اورانیوم فلزی را متوقف و از فرصت بازگشت به مذاکرات استفاده کند

کشورهای آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با بیان اینکه اقدامات ایران در نقض برجام با گام‌های مهمی در تولید سلاح هسته‌ای همراه است، از جمهوری اسلامی خواستند فورا تولید اورانیوم فلزی با غنای بیست درصد و اورانیوم با غنای بالا را متوقف کند، توافق نظارتی با آژانس را بدون تاخیر اجرا کند و به مذاکرات هسته‌ای بازگردد.

این بیانیه پس از آن صادر شد که رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارش جدید خود به شورای حکام از رسیدن ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد ایران به بیش از ۱۰ کیلوگرم خبر داد و افزود که میزان اورانیوم با غنای ۲۰ درصد ایران به بیش از ۸۴ کیلوگرم رسیده است.

آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه مشترک خود اعلام کردند که «ما قویا از ایران می‌خواهیم که به‌طور فوری از فرصت دیپلماتیک برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.»

تروئیکای اروپایی از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به خاطر گزارش جدیدش به شورای حکام تشکر کرده و افزودند که ما از آژانس برای گزارش به موقع، مستقل و عینی تقدیر می‌کنیم.

آلمان، فرانسه و بریتانیا افزودند که ما نگران ادامه نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران و تشدید تنش هستیم چرا که از آخرین نشست شورای حکام در ماه ژوئن، ایران همچنان به فعالیت‌های غیرمجاز خود ادامه داده و برای اولین‌بار اورانیوم فلزی با غنای ۲۰ درصد تولید کرده است.

سه کشور اروپایی با تاکید براینکه ایران هیچ دلیل قابل قبول غیرنظامی برای تولید اورانیوم فلزی با غنای بالا ندارد، افزودند که این اقدام ایران در جهت دستیابی به دانش تسلیحات هسته‌ای است و جمهوری اسلامی باید فورا تولید اورانیوم فلزی را متوقف کند.

آنها با اشاره به اینکه ایران فرایند دو برابر کردن میزان غنی‌سازی را پس از نشست سه ماه قبل شورای حکام آغاز کرده است، هشدار دادند که تولید اورانیوم با غنای بالا در ایران بسیار نگران کننده است زیرا گامی مهم در تولید سلاح هسته‌ای به شمار می‌رود و گامی در جهت دستیابی به دانش برگشت‌ناپذیر ساخت سلاح هسته‌ای است.

تروئیکای اروپایی از اعضای شورای حکام خواست تا به صورت یک‌پارچه از ایران بخواهد که فورا تولید اورانیوم با غنای بالا را متوقف کند.

در بخشی از بیانیه سه کشور اروپایی به اقدام ایران برای غنی‌سازی همزمان ۵، ۲۰ و ۶۰ درصدی اشاره شده و آمده که این اقدامات زمان گریز، زمان لازم برای دستیابی ایران به مواد لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای، را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

آنها با اشاره به اینکه ایران همزمان با توسعه مستمر سانتریفیوژهای قدرتمند و پیشرفته به قابلیت‌های غنی‌سازی خود می‌افزاید، گفتند که جمهوری اسلامی اقدام به نصب و راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته در مقیاس انبوه کرده و از جمله با نصب تعداد زیادی سانتریفیوژ پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی فردو، درحال افزایش ظرفیت غنی‌سازی است.

آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه مشترک خود تاکید کردند که به شدت از ایران می‌خواهند که این فعالیت‌ها را متوقف کند.

در این بیانیه همچنین آمده است که اقدامات ایران در مجموع، نشان دهنده خطر فزاینده اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است، عواقب جبران‌ناپذیری نیز برای توانمندی هسته‌ای ایران دارد و مزایای برجام را تضعیف می‌کند.

سه کشور اروپایی با ابراز تاسف از اینکه ایران «نقض سیستماتیک برجام» را در زمانی افزایش داده که همه اعضای برجام و آمریکا در حال گفتگو با هدف دست‌یابی به راه حل دیپلماتیک برای احیای برجام هستند، تاکید کردند که ما از ایران می‌خواهیم تا تشدید تنش‌ها را متوقف کند و بدون تاخیر بیشتر، به مذاکرات وین بازگردد.

 

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More