شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.
رییس کل بانک مرکزی: 

رشد اقتصادی سال ۹۸ با احتساب نفت، منفی شش و نیم درصد بود

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران روز شنبه، ۲۴ خردادماه با انتشار یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۸ را بدون احتساب بخش نفت ۱/۱ درصد اعلام کرد. 

بر اساس آنچه رییس کل بانک مرکزی نوشته است، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۹۸ با در نظرگرفتن عملکرد بخش نفت، منفی ۶/۵ درصد بوده است. 

اعداد اعلام شده در یادداشت اینستاگرامی رییس کل بانک مرکزی با اعداد و ارقامی که مرکز آمار ایران روز چهارشنبه گذشته از نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۸ اعلام کرد، تفاوت‌هایی دارد. 

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ رشد اقتصادی ایران در سال گذشته با نفت، منفی ۷ درصد بوده است، مرکز آمار نرخ رشد اقتصادی ایران در سال ۹۸ بدون احتساب بخش نفت را نیز منفی ۰/۶ درصد ارزیابی کرده بود. 

در جدول زیر آمارهای اقتصادی مربوط به عملکرد بخش‌های مختلف اقتصادی ایران به روایت مرکز آمار ایران و بانک مرکزی ایران با یکدیگر مقایسه شده است. 

تفاوت اصلی دو مرجع اعلام آمار، بانک مرکزی و مرکز آمار ایران که در نهایت منجر به نتایج متفاوتی برای نرخ رشد اقتصادی شده است، اختلاف آنها در ارزیابی نرخ رشد گروه‌های کشاورزی و صنعت است.  

رییس کل بانک‌مرکزی، نرخ رشد منفی ۰/۲ درصدی بخش خدمات در سال ۹۸ را ناشی از تاثیرگذاری بحران کرونا بر این بخش عنوان کرده است. 

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران وعده داده است که بانک مرکزی به زودی جزییات تحولات اقتصادی سال ۱۳۹۸ را «در روزهای آتی» منتشر خواهدکرد. 

اختلاف آماری بین مرکز آمار ایران و بانک مرکزی ایران، اتفاق جدید نیست و در تمام سال‌های گذشته این اختلاف آماری برقرار بوده است تا آنجا که همین اختلاف آماری باعث شد تا در سال ۱۳۹۴ برنامه توسعه پنجم، «مرکز آمار ایران مرجع رسمی تهیه، اعلام و انتشار آمارهای رسمی» ایران تعیین شد. 

در ماده ۵۴ برنامه توسعه پنجم، دلیل این تصمیم‌گیری «یکپارچه‌سازی، ساماندهی و رفع موازی‌کاری در نظام آماری کشور» اعلام شده بود. 

با وجود این تکلیف قانونی و تعیین مرجعیت آماری برای مرکز آمار ایران، هم زمان بانک مرکزی ایران تا میانه سال ۱۳۹۷ همراه با مرکز آمار ایران آمارهای اقتصادی را به طور متناوب منتشر می کرد، اما شورای‌عالی آمار با مصوبه‌ای «بانک مرکزی را از انتشار رسمی آمار تورم و رشد اقتصادی منع کرد.» 

از آن زمان به بعد انتشار مرتب و متناوب آمارهای اقتصادی و نشریانت دوره ای بانک مرکزی متوقف شد که با انتقادهایی همراه بود و انتشار برآوردها و ارزیابی‌های بانک مرکزی ایران به اظهارنظرهای غیررسمی و شفاهی مسوولین بانک مرکزی محدود شد. 

بانک مرکزی چندی پیش برای نخستین بار نسبت به هدف گذاری تورمی برای اقتصاد ایران اقدام کرد. 

در این هدف گذاری نرخ تورم برای سال ۱۳۹۹، بیست و دو درصد با محدوده نوسانی مثبت و منفی ۲ درصد اعلام شد. 

یکی از پیش شرط‌های این برنامه انتشار مدون و منظم آمارهای کلان اقتصادی اعلام شده بود که به نظر می‌رسد با این پست اینستاگرامی عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی و وعده او برای انتشار زودهنگام جزییات بیشتر از نرخ رشد اقتصادی ایران در سال گذشته، احتمال انتشار مجدد گزارش‌های رسمی از آمارهای اقتصادی از سوی بانک مرکزی تقویت شده است. 

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More