شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

قیمت دولتی هر شانه تخم‌مرغ ۲۰ هزار تومان؛‌ تهدید حداقل‌های سفره خانوار

قیمت رسمی هر شانه تخم مرغ در ایران به ۲۰ هزار تومان رسید؛ هم‌زمان گزارش‌ها از استان‌ها از افزایش «چشم‌گیر» قیمت مرغ در سراسر کشور حکایت دارد.

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان روز یکشنبه هشتم تیرماه اعلام کرد قیمت مصرف‌کننده هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی، بسته به وزن آن، در حدود ۲۰ هزار تومان شده است. 

پیشتر مرکز آمار میزان افزایش هزینه سبد خانوار ایرانی در خرداد را نسبت به ماه مشابه در سال گذشته بیش از ۲۲ درصد اعلام کرده بود.

اکنون با افزایش قیمت تخم‌مرغ کالای حداقلی سفره خانوار بیش از پیش در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

گزارش رسمی مقام‌های وزارت جهاد کشاورزی نشان می‌دهد سرانه مصرف سالانه تخم‌مرغ در کشور دست‌کم ۲۰۰ عدد در سال است که برای هر ماه به حدود ۱۶/۵ عدد می‌رسد. 

با این آمار، مصرف تخم مرغ برای یک خانوار سه نفره به حدود ۵۰ عدد در ماه که بر اساس آمار رسمی باید هزینه‌ای حدود ۳۳ هزار تومان داشته باشد، می‌رسد.

هرچند با افزایش قیمت گوشت سفید و قرمز،  میزان مصرف تخم‌مرغ به تایید مقام‌های دولت در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

این در حالی است که هم‌زمان گزارش رسانه‌های رسمی دولت نیز تایید می‌کند قیمت اعلام شده با آن‌چه که در بازار به فروش می‌رسد، تفاوت قابل توجهی دارد. 

خبرگزاری ایرنا روز چهارم تیر قیمت هر شانه تخم مرغ را ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان گزارش کرده بود. با این آمار،‌ باید هزینه خرید تخم مرغ یک خانوار تک‌فرزندی را ۵۰ هزار تومان در ماه برآورد کرد.

ایرنا در گزارش خود از کمبود و عدم وجود این کالای خوراکی در میادین میوه و تر‌ه‌بار نوشته بود. 

مدیران فروشگاه‌های زنجیره‌ای به این رسانه دولت گفته‌اند که دست‌کم یک ماه و نیم است تخم مرغ با نرخ تنظیم بازاری به آن‌ها ارائه نمی‌شود.

 

مرغ و گوشت؛ در بالای جدول گرانی

گرانی تخم‌ مرغ در حالی رسما تایید می‌شود که آخرین گزارش مرکز آمار ایران که هفته قبل منتشر شد نشان داد تورم ۱۲ ماهه خوراکی‌ها برای گوشت قرمز و سفید ۲۴/۷ درصد بوده است. 

خبرگزاری ایسنا پیشتر گزارش داده که قیمت مرغ برای هر کیلوگرم به بالای ۲۰ هزار تومان رسیده؛ در حالی که دولت قیمت تنظیم بازاری را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام می‌کند.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی نیز پیشتر از قیمت ۹۹ هزار تومانی این گوشت خبر داده بود. 

این گرانی در شرایطی اتفاق می‌افتد که با افزایش قیمت سایر خوراکی‌ها تمایل مردم به مصرف گوشت سفید که قیمت پایین‌تری دارد تا دو برابر میانگین جهانی افزایش یافته و بر اساس اعلام رییس سازمان دامپزشکی کشور به دست‌کم ۳۲ کیلوگرم در سال رسیده است.

این به معنی هزینه دست‌کم ۱۶۰ هزار تومانی یک خانوار سه نفره در هر ماه  تنها برای تهیه گوشت مرغ است. 

در نظر گرفتن این آمار در حالی تصویر کامل‌تری از هزینه خانوارها ارائه می‌دهد که گزارش مرکز آمار درباره افزایش نزدیک به ۲۲ درصدی هزینه‌های مسکن و ۴۸ درصدی بخش حمل‌ونقل نیز در محاسبه گنجانده شود.

سفره خانوار ایرانی اکنون بیش از پیش در زمینه تهیه کالاهای حداقلی از جمله مرغ و تخم مرغ با تهدید روبه‌رو شده است. 

از سویی نیز محمد شریعتمداری، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی،‌ اشاره کرده که کف مبلغ دستمزد پرداختی دولت در کشور تنها  ۵۵ درصد هزینه معیشت یک خانوار کارگری را پوشش می‌دهد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More