شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

رکورد‌‌شکنی قیمت دلار در بازار ایران

 

هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز تهران با قیمتی نزدیک به ۱۳ هزار تومان معامله شد. این بالاترین قیمت برابری دلار با ریال در سال‌های اخیر است. همزمان هر سکه بهار آزادی هم با قیمتی بیش از چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

براساس گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های ایران، امروز قیمت یورو به ۱۴ هزار و ۱۵۰ تومان و قیمت هر پوند به ۱۵ هزار و ۷۴۴ تومان رسیده است.

ایسنا در گزارشی نوشت که قیمت اعلام شده به مشتری با قیمتی که روی تابلوی صرافی‌ها نوشته شده، با هم تفاوت دارند: «به گونه‌ای که مشاهده می‌شود حداقل ۱۰۰۰ تومان اختلاف بین نرخ ثبت شده در تابلو و نرخ معامله وجود دارد».

افزایش قیمت ارز و طلا در بازار ایران از اردیبهشت ماه سال جاری و پس از خروج دولت آمریکا از برجام، آغاز شد. قیمت انواع ارز در این مدت در مواردی نزدیک به سه برابر شد.

بعد از برکناری ولی‌الله سیف از ریاست بانک مرکزی و اعلام سیاست‌های جدید ارزی، تلاطم در بازار ارز کمتر شد، اما در روزهای اخیر قیمت‌ها بار دیگر بالا رفته است. روز گذشته ایسنا در گزارشی نوشت دلیل «بالا رفتن لحظه‌ای قیمت ارز» در بازار تهران «شدت گرفتن تقاضا» است و به نقل از فعالان بازار نوشت که دلیل شدت گرفتن تقاضا «برخی خبرها و سیگنال‌ها از سوی مسئولان» است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، روز شنبه، ۱۰ شهریور از ذخایر ارزی به عنوان «ناموس بانک مرکزی» یاد کرده و گفته بود که «تلاش می‌کند از منابع بانک مرکزی برای تنظیم بازار ارز استفاده نشود، بلکه بازار از طریق  وارد شدن منابع حاصل از صادرت غیرنفتی کنترل شود.» بر اساس آماری که او ارائه کرده، میزان صادرات غیرنفتی ایران ۴۰ میلیارد دلار در سال است.

بعد از خروج دولت آمریکا از برجام و اعلام اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران در دو نوبت، بازار ارز و طلای ایران با افزایش قیمت‌ها روبه‌رو شد و نرخ انواع ارز در مدتی کوتاه به بیش از دو برابر رسید. دولت تلاش کرد با تک نرخی کردن قیمت دلار، بازار را کنترل کند، اما در این مساله شکست خورد.

همتی، رئیس جدید بانک مرکزی، پیش از این گفته بود، «این بانک صرفا ارز کالاهای ضروری و همچنین سرمایه گذاری در صنعت نفت را از محل درآمدهای نفتی تامین می‌کند.» به گفته او« بانک مرکزی در نرخ ارز در بازار ثانویه دخالت نخواهد کرد اما در بازار دخالت خواهد کرد و اجازه نخواهد داد بازار از سمت و سویی به نفع نظام منحرف شود».

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More