شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

زنگنه: مقصد صادرات نفت را افشا نمی‌کنیم

 

وزیر نفت ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی از تحریم‌های آمریکا تبعیت نمی‌کند و در شرایط تحریم، هرگز مقصد و میزان صادرات نفت را افشا نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بیژن زنگنه پنج شنبه ۲۰ دی ماه طی نشستی خبری در بغداد با ثامن الغضبان همتای عراقی خود گفت که تحریم‌های آمریکا «غیرقانونی» است.

ارزیابی‌های بین‌المللی حاکی است که صادرات روزانه نفت ایران به‌خاطر تحریم‌های آمریکا از ۲/۵ میلیون بشکه به یک میلیون بشکه سقوط کرده است.

آمریکا ماه نوامبر به هشت مشتری ایران برای ادامه خرید «محدود» نفت به مدت شش ماه معافیت داد.

کره جنوبی، ژاپن و ترکیه ماه نوامبر خرید نفت از ایران را متوقف کرده بودند، اما ترکیه ماه گذشته دوباره واردات نفت جمهوری اسلامی را آغاز کرد. رویترز و نشریه پلاتز گزارش داده‌اند ژاپن و کره جنوبی نیز طی ماه جاری خرید دوباره نفت از ایران را آغاز می کنند.

اما ایران می‌گوید که مشتریان جدیدی یافته است که (به‌صورت مخفیانه) به آنها نفت می‌فروشد. مقامات جمهوری اسلامی نام این مشتری‌ها را ذکر نمی‌کنند. ایران همچنین به‌تازگی فروش نفت به بخش خصوصی در بازار بورس را آغاز کرد و یک میلیون بشکه نفت به آنها تحویل داد تا در بازار به فروش برسانند.

وزیر نفت ایران پیش‌تر گفته بود فروش این محموله‌ها توسط بخش خصوصی موفقیت‌آمیز بوده است و قرار است سه میلیون بشکه نفت نیز تا یک هفته به بخش خصوصی تحویل داده شود. قرار بود این محموله‌ها هفته گذشته در بورس به فروش گذاشته شوند، اما این میزان نفت به طور کامل در بورس عرضه نشد.

مقامات ایران توضیحی درباره تاخیر در ارائه نفت در بورس نداده‌اند.

زنگنه گفت در دیدار با همتای عراقی خود درباره طیفی از مسائل، از جمله نفت مذاکره کرده‌اند.

یکی از مسائلی که خبرگزاری‌های ایران از محورهای مذاکرات زنگنه گزارش کرده‌اند، موضوع توسعه میادین مشترک نفتی بود. ایران شش میدان نفتی مشترک با عراق دارد و گزارش‌های مختلف حاکی است که تولید عراق از این میادین ۲/۵ برابر ایران است.

ثامن الغضبان، وزیر نفت عراق نیز در این نشست خبری گفت که هنوز به تفاهمی با ایران پیرامون توسعه مشترک این میادین نرسیده است.

او همچنین از مشکلات ایران برای صادرات گاز به عراق خبر داد و گفت که این موضوع با چالش تحریم‌های آمریکا مواجه شده است.

آمریکا به عراق اجازه داده است برخلاف تحریم‌ها تا سه ماه آینده به خرید گاز از ایران ادامه دهد.

خبرگزاری رویترز به نقل از ثامر الغضبان گزارش داد با ثابت ماندن نسبی قیمت جهانی نفت، انتظار می‌رود دو طرف بر سر توسعه حوزه‌های نفتی مشترک به نتیجه برسند.

خبرگزاری فارس نیز اطلاع داد که منابع مطلع در عراق روز چهارشنبه ۱۹ دی‌ماه گفته بودند در سفر وزیر نفت ایران به عراق، طرفین همچنین درباره مشکلات مالی مربوط به صادرات گاز ایران به عراق گفتگو می‌کنند.

زنگنه همچنین با اشاره به افزایش قیمت نفت به بالای ۶۱ دلار طی هفته گذشته گفت انتظار نمی‌رود قیمت‌ها کاهش یابد.

بانک جهانی قیمت نفت برای سال ۲۰۱۹ را ۶۷ دلار پیش‌بینی کرده است. گزارش‌ها حاکی است که ایران نیز قیمت نفت در لایحه بودجه سال آینده را ۵۴ دلار در نظر گرفته است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More