شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

عبور دلار از مرز ۵۶۰۰ تومان؛ دلار ارزان خواهد شد؟

 

دلار آمریکا در بازار خرید و فروش ارز ایران با عبور از مرز ۵۶۰۰ تومان رکورد جدیدی به جای گذاشت و طبق نظر برخی از کارشناسان بعید است قیمت دلار پایین بیاید. 

قیمت سکه بهار آزادی نیز روز یک‌شنبه ۱۹ فروردین به شکل بی سابقه‌ای افزایش یافته و به یک میلیون و ۸۲۰هزار تومان رسیده است.

حسام‌الدین آشنا مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور ایران در خصوص افزایش قیمت ارز در توییتر خود نوشت: «ارز ارزان می‌شود اما نه با مماشات با محتکران جسور اسکناس و قاچاقچیان قهار اربیل و استانبول».

 

چندی پیش اکبر ترکان، مشاور روحانی، با اشاره به آینده دلار گفت که قیمت واقعی دلار ۵ هزار تومان است، نه ۳ هزار تومان. با توجه به این اظهارات و بر اساس نظر برخی از کارشناسان، انتظار ارزان شدن دلار چندان واقع‌بینانه نیست.

 اولین اوج گرفتن نرخ دلار در مرز ۴۲۰۰ تومان بود که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت گفت «خاطر رئیس جمهور مکدر شده است».

برخی از ناظران بازار ارز معتقدند که در حال حاضر ناامن بودن اقتصاد ایران سبب شده مردم به دنبال پیشگیری از کاهش ارزش پس‌اندازهایشان باشند و بدین دلیل آن را به طلا، سکه و ارز تبدیل می‌کنند. مجیدرضا حریری نائب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین ضمن تایید این موضوع، تمام گرفتاری‌های بازار ارز را نبود شفافیت عنوان کرده است.

گفته می‌شود که نبود اطمینان سیاسی، آینده مبهم برجام و همچنین توزیع نامناسب ارز در بازار و از سوی دیگر ترس و بی‌اعتمادی مردم به آینده از جمله دلایل مهم گرانی ارز در چند روز اخیر بوده است.

در عین حال رضا قرشی از جمله کارشناسان اقتصادی است دولت و تلاش آن برای سود بردن از قیمت ارز را عامل اصلی بی‌ثباتی بازار و گرانی ارزهای خارجی می‌داند. به گفته او، دولت از گرانی ارز حدود ۳۰ میلیارد دلار سود کسب می‌کند. قرشی در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت که سوق مردم به سمت بازار ارز به نوعی رای عدم اعتماد مردم به دولت روحانی است.

قرشی تصریح کرد که مردم به سیاست‌های آیت‌الله خامنه‌ای زیاد امیدی نداشتند اما تصور مردم این بود که با امضای برجام و وعده‌های روحانی برای دور دوم ریاست جمهوری، گشایشی ایجاد می‌شود که نشد.

این کارشناس اقتصادی گفت که عدم شفافیت اقتصاد و بانک‌های ایران و روی کار آمدن ترامپ و تشدید فشار بر روی ایران پس از تظاهرات دی‌ ماه سبب افزایش نابسامانی بازار ارز ایران شده است. 

قرشی تصریح کرد که مردم در گذشته به دلیل نرخ تورم بالا برای جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه‌شان به سمت بازار مسکن رفتند اما امروز سرمایه‌گذاری در بخش مسکن نیز ریسک‌پذیر است بنابراین مردم دارایی خود را به دلار تبدیل می‌کنند.

  • آشفتگی بازار ارز نتیجه شرایط اقتصادی ایران است

جمشید داموئی رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه لوترن کالیفرنیا نیز در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال گفت که شرایط اقتصادی ایران سبب شده تا مردم و سرمایه‌گذاران به سمت بازار ارز سوق پیدا کنند.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد که اکنون سرمایه گذاران سود ۱۵ تا ۲۰ درصد دریافت می‌کند که بخشی از ارزش آن توسط تورم از بین می‌رود، اما با وجود تلاش دولت برای کنترل تورم، کاهش ارزش کنونی ریال در مقابل دیگر ارزها قابل قبول نیست.

او همچنین عنوان کرد که برخورد با دلالان و بگیر و ببند راه حل مدیریت و کنترل بازار ارز نیست.

گفتگو با فریدون خاوند اقتصاددان در پاریس :

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More