شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

روحانی: جهان اسلام باید تدبیری برای رهایی از سلطه دلار پیش‌بینی کند

حسن روحانی یک ماه بعد از اعتراضات سراسری در ایران، طی سخنانی در نشست سران چند کشور اسلامی در پایتخت مالزی، از «ضعف حکمرانی، فقر، بیکاری، فساد، و خشونت‌» در کشورهای اسلامی ابراز نگرانی کرد و همزمان گفت: «جهان اسلام باید تدابیری برای رهایی از سلطه دلار پیش‌بینی کند.»

روحانی در این نشست با بیان اینکه «تحریم اقتصادی امروز به مهم‌ترین ابزار سلطه طلبیِ استکباری تبدیل شده است»، گفت: «درهم‌تنیدگی نظام‌های اقتصادی، تجاری و مالی بین المللی با نظام اقتصادی آمریکا و دلاریزه شدن اقتصادهای ملی و جهانی، این امکان را برای ایالات متحده فراهم کرده» است.

رییس جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه «جهان اسلام باید تدابیری برای رهایی خود از سلطه دلار و سیستم مالی آمریکا پیش بینی کند»، گفت: «واقعیت آن است که کشورهای اسلامی از نظر اقتصادی، مکمل یکدیگر هستند و ایجاد ساز و کارهای خاصی برای همکاری‌های بانکی و مالی میان کشورهای اسلامی، استفاده از پول ملی در تجارت متقابل، عقد موافقتنامه‌های تجارت ترجیحی در جهان اسلام، سرمایه گذاری در زمینه‌های دارای مزیت نسبی و دیگر ایده‌هایی از این دست باید مورد توجه کارشناسان اقتصادی جهان اسلام قرار گیرند.»

روحانی در این سخنرانی با اشاره به « چالش‌های فرهنگی و هویتی»، « چالش‌های امنیتی»، «چالش‌های توسعه نیافتگی» و «چالش‌های اقتصادی»، با اشاره به اینکه «جهان اسلام از غربی‌ترین نقطه در شمال آفریقا تا دورترین نقطه در شرق آسیا گرفتار معضلات و تهدیدات جدی امنیتی است»، گفت: «جنگ در سوریه و یمن و اغتشاش و نابسامانی در عراق، لبنان، لیبی و افغانستان نتیجه ترکیب افراطی‌گری داخلی و مداخله جویی خارجی است.»

روحانی که یک ماه قبل تصمیم دولت او و دو قوه دیگر با حمایت علی خامنه‌ای برای اجرای ناگهانی و شبانه گرانی بنزین به اعتراضات سراسری در ایران و کشته و مجروح شدن صدها تن از مردم و بازداشت هزاران نفر دیگر منجر شد، در نشست کوالالامپور گفت: «آسیب‌هایی مانند ضعف حکمرانی، فقر، بیکاری، فساد، خشونت‌ و افراطی‌گریِ فزاینده و فرساینده، ثبات و حاکمیت ملی را در بخشی از جهان اسلام در معرض خطر قرار داده است.»

وی همچنین از «جهانی شدن اقتصادی و اجتماعی، بروز گفتمان‌های جدید در عرصه مردم‌سالاری و حقوق بشر، توجه روزافزون به قدرت‌های نرم‌افزاری، افزایش سطح دسترسی به اطلاعات و رشد فزاینده بازیگران غیردولتی» به‌عنوان عواملی نام برد که بر ابعاد این چالش می‌افزاید. او تاکید کرد که «سیاست‌گذاری‌های آرمان‌خواهانه اما واقع‌گرایانه در عرصه توسعه، اکنون یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.»

در حالی‌که یک ماه قبل به دستور مستقیم دولت روحانی، اینترنت ایران به کلی قطع شد و این قطعی در برخی استان‌ها چون خوزستان و سیستان و بلوچستان تا ۲۰ روز نیز ادامه داشت، در نشست سران کشورهای اسلامی در کوالالامپور، او سه پیشنهاد مرتبط با فناوری‌های نوین بر پایه اینترنت نیز ارائه کرد.

 یکی از این طرح‌ها «تاسیس صندوق مشترک نشست کوالالامپور برای تامین مالی همکاری‌های فناورانه میان کشورهای اسلامی به منظور ورود به زنجیره ارزش‌های جهانی» است.

وی طرح دیگر را «تاسیس مرکز تحقیقات مشترک در حوزه فناوری‌های هوش مصنوعی و  امنیت سایبری» برای پیش‌گامی در فناوری‌های میان‌رشته‌ای اطلاعاتی و ارتباطی» معرفی کرد و همچنین به‌عنوان سومین طرح پیشنهاد کرد تا «بازار مشترک کشورهای اسلامی در حوزه اقتصاد دیجیتال» تاسیس شود.

روحانی همچنین در بخشی از سخنانش نسبت به «خطرِ تضعیف هویت ملی و اسلامی، فاصله گرفتن نسل جوان از هویت اسلامی و غلبه فرهنگ‌های بیگانه» به‌عنوان «جدی‌ترین تهدید برای جهان اسلام» یاد کرد.

وی با بیان اینکه «پیشتازی غرب در توسعه تکنولوژی‌های جدید، به نقطه قوت آنان در تحمیل جریان خبری، فرهنگ مصرفی و سبک زندگی‌غربی تبدیل شده‌است»، خواهان «تلاش مشترک کشورهای اسلامی برای جبران عقب‌ماندگی در فناوری‌های اطلاعاتی، حرکت به سمت شبکه‌های ارتباطیِ ملی و منطقه‌ای و افزایش سهم کشورهای اسلامی در اقتصاد دیجیتال» شد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More