شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ستاد مقابله با کرونا: دلتا سراسر ایران را درنوردید؛ وعده دوباره روحانی برای استفاده از واکسن داخلی

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تایید کرد که تمامی استان‌های ایران درگیر گونه دلتا شده‌اند و «این ویروس تمام کشور را درنوردیده است».

همزمان و بر خلاف وعده‌های پیشین، رییس جمهوری ایران آغاز واکسیناسیون با واکسن داخلی را از مردادماه اعلام کرد.

 

گونه دلتا در همه استان‌ها و وضعیت بحرانی هرمزگان

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه ۲۶ تیر گفت: «ویروس کرونای دلتا تقریبا تمام استان‌های کشور را درنوردیده است.»

او با این حال مردم را در شیوع این بیماری مقصر دانست و ادامه داد که سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی «به زیر ۵۰ درصد» کاهش یافته است.

به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در حال حاضر ۱۶۹ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۱۶۶ شهر نارنجی و ۱۱۳ شهر نیز در وضعیت زرد هستند.

او همچنین روند شیوع در جنوب ایران و در استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان را رو به افزایش خواند.

فریدون همتی، استاندار هرمزگان، روز شنبه گفت درخواست تعطیلی کامل و یک‌هفته‌ای این استان به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.

همزمان فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، نیز گفت در هفته گذشته آمار جان‌باختگان کرونا در این استان نسبت به هفته قبل ۲۱ درصد افزایش یافت.

 

روحانی: از مردادماه، واکسیناسیون با واکسن داخلی

همزمان حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت در یکی-دو هفته آینده حدود ۱۰ میلیون واکسن در دسترس خواهد بود و واکسن تولید داخل هم در مردادماه استفاده خواهد شد.

مقام‌های وزارت بهداشت و همچنین مسئولان «ستاد اجرایی فرمان امام» تاکنون موعدهای ضد و نقیضی برای ارائه واکسن برکت مطرح کرده‌اند. این واکسن ۲۵ خرداد مجوز تزریق اضطراری دریافت کرد.

روحانی روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا گفت: «در مرداد ماه مقداری، بیش از یک میلیون، دوز داخلی می‌توانیم داشته باشیم.»

او همچنین با اشاره به اینکه در یکی-دو هفته آینده حدود ده میلیون واکسن در دسترس خواهد بود گفت: «تا پایان این دولت واکسیناسیون افراد ۶۵ سال به بالا و کسانی که بیماری زمینه‌ای دارند انجام خواهد شد.»

از جمعیت بیش از هشتاد میلیون نفری ایران تاکنون به گفته روحانی، فقط حدود ۷ میلیون واکسن کرونا تزریق شده است.

عملی نشدن وعده‌های مکرر دولت در زمینه واکسیناسیون کرونا موجب افزایش شیوع کرونا در کشور و همچنین بیشتر شدن انتقادها در این زمینه شده است.

مرتضی ضامنی، مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور، با اشاره به اینکه تاکنون ۷۰۰ راننده تاکسی بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرده‌اند گفت: «رانندگان تاکسی چشم انتظار واکسن کرونا هستند.»

در تازه‌ترین نظرسنجی ایسپا درباره شیوع کرونا در ایران، نزدیک به نیمی از مردم گفته‌اند فکر می‌کنند نوبت واکسن‌شان سال آینده است یا هیچ وقت نوبت تزریق واکسن به آنان داده نمی‌شود.

 

پر شدن تخت‌های بیمارستانی در برخی از استان‌ها

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اینکه ظرفیت تخت‌ها در بسیاری از بیمارستان‌های این استان پر شده است گفت: در برخی بیمارستان‌ها بیش از ظرفیت تخت‌ها بیمار بستری شده‌اند.

حمید عمادی، رییس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی تهران، نیز روز شنبه به ایسنا گفت: «در حال حاضر شرایط بیمارستان‌ها خیلی خوب نیست؛ به طوری که تقریبا تمام بیمارستان‌های شهر تهران اشباع شدند.»

حسین محسن‌زاده، مدیر بیمارستان کودکان اکبر مشهد، نیز گفت که تعداد کودکان مبتلا به کرونا بستری‌شده در این بیمارستان «رو به افزایش است.»

همزمان روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان رییس سازمان تبلیغات اسلامی که گفته بود «محرم امسال اجازه تعطیلی یک هیات را نمی‌دهیم» روز شنبه نوشت: «کرونا کنترل شده؟ مردم واکسن را دریافت کرده‌اند؟ مبانی فقه تغییر کرده و از امام زمان حکم گرفته‌اند؟ یا مردم چون در دیدگاه اینها رعیت هستند، باید اجابت کنند؟»

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More