شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ستاد مقابله با کرونا: ۲۹ استان درگیر گونه دلتا هستند؛ روحانی: جلوتر از برنامه هستیم

 

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد ۲۹ استان ایران درگیر گونه دلتا هستند؛ همزمان حسن روحانی با دفاع از عملکرد دولت خود در موضوع کرونا گفت روند واکسیناسیون حتی جلوتر از برنامه‌ریزی‌هاست.

با اینکه در هفته‌های اخیر شماری از مقام‌های وزارت بهداشت، از جمله ایرج حریرچی، معاون کل، از عملی نشدن وعده‌های دولت در زمینه واکسیناسیون از مردم عذرخواهی کرده‌اند، روحانی عملکرد دولت در واکسیناسیون را «موفقیت‌آمیز» و موجب «افتخار» خواند.

روحانی روز شنبه ۹ مرداد در آخرین حضور خود در جلسه ستاد کرونا گفت: در واکسیناسیون یک قدم از برنامه‌ریزی‌ خودمان جلوتریم چون قرار بود تا پایان دولت واکسیناسیون ۶۵ سال به بالا را تمام کرده باشیم اما الان ۵۵ ساله‌ها را شروع کرده‌ایم

او همچنین گفت تصمیماتش «همواره بر پایه خرد جمعی بوده» و «هیچ تصمیمی برخلاف روند علمی جهان نبوده است.»

 

فقط دو استان بحرانی نیستند

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه بار دیگر گفت گونه دلتا سراسر کشور را درنوردیده و در حال حاضر ۲۹ استان درگیر این گونه هستند.

او گفت: «خیلی از تخت‌های بیمارستان‌ها دارد پر می‌شود و تا یک هفته آینده ممکن است درگیر موج بسیار سهمگین‌تری شویم.»

مقام‌های پزشکی ایران هشدار داده‌اند قدرت سرایت و طیف سنی ابتلا به کرونا در گونه دلتا بسیار گسترده‌تر است و حتی برخی کودکان را نیز درگیر می‌کند.

از جمله رضا شروین بدو، رییس مرکز طبی کودکان در تهران، روز شنبه گفت تعداد کودکان بستری‌شده در این مرکز زیاد شده و آی‌سی‌یو و یکی از بخش‌ها کاملا پر شده است.

 

وضعیت وخیم مشهد

مقام‌های محلی در استان خراسان رضوی و به ویژه کلان‌شهر مشهد از بحرانی بودن این شهر و استان خبر می‌دهند.

علی‌اصغر انجیدنی، از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، از بیماران مبتلا به کرونا در این شهر خواست «در شرایط کنونی به طور مستقیم به بیمارستان مراجعه نکنند، چرا که اکنون بیمارستان‌ها مملو از مبتلایان کروناست.»

به گفته او، در حال حاضر روزانه حدود  ۵۰۰ بیمار جدید در بیمارستان‌های استان بستری می‌شوند.

شورای شهر مشهد روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تجربه سه روز اخیر مشهد، به لحاظ تعداد بیماران کرونایی بستری، فوتی‌های ناشی از کرونا و مراجعه‌کنندگان با تست مثبت و نیازمندان مراقبت‌های ویژه در قیاس با ۱۸ ماه اخیر بی‌سابقه بوده است.»

 

روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی: ظرفیت نظام سلامت به اشباع رسیده

همچنین روسای ۶۵ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی نسبت به شرایط کنونی شیوع کرونا هشدار دادند.

در این نامه از جمله آمده است: «ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه‌ها، چه عرصه خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی و چه خدمات درمانی بستری به حد اشباع نزدیک شده است.»

امضاکنندگان نامه همچنین از «کاهش شدید درآمدهای اختصاصی و افزایش هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر» بیمارستان‌ها خبر دادند و اضافه کردند قادر به پرداخت مطالبات معوقه کادر درمان نیستند.

خیز پنجم شیوع کرونا در ایران در حالی ادامه دارد که به گفته بهزاد وحیدنیا، مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور، برآوردهای کلی از میزان تماس‌های مردم با بهزیستی در سه ماهه اول امسالنشان می‌دهد مردم همچنان نگران پیامدهای همه‌گیری کرونا هستند و ترس و نگرانی از آینده با طولانی شدن کرونا افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
ابراهیم رئیسی،‌ رییس‌جمهور ایران،‌ در سخنان خود برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد که به صورت مجازی ارسال و پخش شد،‌ ضمن تاکید بر بی‌اعتمادی جمهوری...More
مقام‌های هندی از کشف و ضبط یک محموله تقریبا ۳ تنی هروئین خبر دادند که از افغانستان و از طریق بندرعباس به این کشور منتقل شده است. بنابر اعلام این مقام...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More