شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

وزیر خارجه فرانسه در سازمان ملل: ایران نباید فکر کند تا هر وقت که بخواهد برای مذاکره فرصت دارد

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل با اشاره به رسیدن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی به مراحل «خطرناک‌تر»، تاکید کرد دیگر نباید به ایران اجازه داد فکر کند تا هر وقت که بخواهد برای مذاکره فرصت دارد.

وزیرخارجه فرانسه، روز دوشنبه طی سخنرانی خود در هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل با تاکید بر لزوم ازسرگیری فوری مذاکرات هسته‌ای با ایران، از جامعه بین‌الملل خواست در مورد برنامه هسته‌ای این کشور با «صراحت کامل» رفتار کند.

بخشی از سخنان وزیر خارجه فرانسه به افغانستان، ایران و غرب آسیا اختصاص داشت و لودریان با اشاره به برخی چالش‌ها در نقاط مهم جهان، بر لزوم ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان تاکید کرد.

او افزود که منافع مشترک همه ما این است که الزامات سیاسی و امنیتی مشخصی را در رابطه با رژیم کابل[طالبان] در پیش بگیریم از جمله اینکه همه روابط با سازمان‌های تروریستی باید قطع شود.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه بر لزوم «ادامه مبارزه با تهدید تروریسم در غرب آسیا و ساحل آفریقا» تاکید کرد و در ادامه گفت دیگر نباید به ایران اجازه داد فکر کند تا هر وقت که بخواهد برای مذاکره فرصت دارد، زیرا هر چه برنامه هسته‌ای ایران خطرناک‌تر شود ریسک بروز یک بحران بزرگ نیز افزایش می‌یابد.

لودریان افزود که فرانسه برای تشویق طرفین به گفت‌وگو و مذاکره هر چه در توان دارد انجام می‌دهد، اما توافق تنها راهی است که برای حرکت رو به جلو باقی مانده است.

وزیر خارجه فرانسه افزود که تنها از طریق توافق است که می‌توان مطمئن شد ایران بار دیگر به اجرای تعهدات هسته‌ای خود بازمی‌گردد.

لودریان تاکید کرد که به همین دلیل ضرورت دارد که مذاکرات با ایران سریعا ادامه پیدا کند.

پیش از وزیر خارجه فرانسه، چند مقام ارشد آمریکا و اروپا نیز تاکید کردند تاخیر در بازگشت به مذاکرات و احیای برجام، کارآیی این توافق را از بین خواهد برد.

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا، نیز سی‌ام شهریور ماه در اولین سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از اراده مصمم آمریکا در زمینه جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی سخن گفت و تاکید کرد که «آمریکا همچنان متعهد به حق جلوگیری ایران از دستیابی به سلاح اتمی است.»

این درحالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز جمعه دوم مهرماه، طی مصاحبه‌هایی جداگانه گفت «در حال بررسی هستیم» و «به زودی به مذاکرات بازمی‌گردیم.»

پس از این سخنان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت: «ما دقیقا نمی‌دانیم منظور مقام‌های ایران از خیلی زود چیست.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت در هفته‌های اخیر در بحث‌هایی که با سایر کشورهای عضو برجام نیز داشتیم، همگی خواستار از سرگیری سریع این گفت‌وگوها بوده‌اند.

میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، نیز روز سه‌شنبه سوم مهر ماه، در توییتی نوشت که تاخیر بیشتر در از سرگیری مذاکرات احیای برجام، ممکن است به زودی فضای گفت‌وگو‌ها در وین را برای رسیدن به موفقیت و کامل شدن روند مذاکرات «نامساعد» کند.

جوی هود، دستیار معاون وزیرخارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، نیز سه روز قبل با تاکید بر اینکه تعهد آمریکا برای بازگشت به برجام همیشگی نیست، گفت که اگر جمهوری اسلامی خواستار احیای برجام است، باید برای بازگشت به مذاکرات در وین سریع اقدام کند.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت که تاخیر به وجود آمده در گفت‌وگوهای احیای برجام در حالی رخ داده که ممکن است «از مقطعی از زمان این توافق هسته‌ای دیگر برای منع گسترش سلاح‌های جمعی فایده‌ای نداشته باشد».

هفته گذشته نیز آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه مشترک اعلام کردند: «ما قویا از ایران می‌خواهیم که به‌طور فوری از فرصت دیپلماتیک برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای استفاده کند.»

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More