شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ایران در پرونده کرسنت به پرداخت بیش از ۶۰۷ میلیون دلار محکوم شد

شرکت اماراتی دانا- گس که بزرگترین شرکت خصوصی گاز طبیعی در خاورمیانه به شمار می‌رود، اعلام کرد بر اساس رای دیوان بین‌المللی داوری در پرونده گازی کرسنت، شرکت ملی نفت ایران به پرداخت ۶۰۷ میلیون و پانصد هزار دلار جریمه محکوم شده است.

اختلافات این پرونده مربوط به یک قرارداد خرید و فروش ۲۵ ساله گاز است که میان شرکت کرسنت پترولیوم وابسته به شرکت دانه گاز و شرکت ملی نفت ایران منعقد شد.

هنوز شرکت ملی نفت ایران که به تعهدات خود در چارچوب این قرارداد عمل نکرد، درباره این رای این دیوان واکنشی نشان نداده است.

اما پیشتر بیژن زنگنه، وزیر نفت پیشین جمهوری اسلامی گفته بود که «پرونده کرسنت هنوز باز است و برآورد می‌شود در سپتامبر (شهریور- مهر) رای نخست کرسنت صادر خواهد شد.»

زنگنه که در زمان وزارت او این قرارداد بسته شد، در آخرین روزهای وزارتش همچنین در پاسخ به انتقادها گفته بود: «از آنجا که این پرونده زنده است، تاکنون ترجیح کشور این بوده است که درباره آن بحث نکنیم؛ وگرنه حرف‌های بسیاری هست که اگر گفته شود، شرایط برعکس می‌شود.»

این میزان خسارت که به دنبال صدور حکمی به نفع دانه گاز در سال ۲۰۱۴ صورت گرفته، مربوط به هشت سال و نیم نخست این قرارداد ۲۵ ساله است که باید در سال ۲۰۰۵ آغاز می‌شد.

دانا-گس روز سه‌شنبه ۶ مهر در بیانیه‌ای که در بورس ابوظبی، محل دادوستد سهام این شرکت منتشر کرد نوشت آخرین جلسه رسیدگی به «مطالبه بسیار بزرگتر» برای ۱۶ سال و نیم باقیمانده این قرارداد، در ماه اکتبر سال آینده در پاریس برگزار می‌شود و اعلام حکم درباره خسارت آن نیز در سال ۲۰۲۳ صورت می‌گیرد.

این شرکت که مقر آن در شارجه واقع است، با تاکید بر این که دریافت خسارت کنونی، تراز مالی این شرکت را «به میزان قابل توجهی تقویت می‌کند»، اضافه کرد به موقع درباره دریافت این خسارت اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

رسانه‌های اماراتی به نقل از تحلیلگران نوشتند با توجه به این که بازار به طور معمول روی هرگونه خسارت احتمالی در این پرونده حساب نمی‌کند، ولی این حکم قطعا خبر خوبی است.

در ماه ژوئن نیز دانه گاز حکم دیوان بین‌المللی داوری لندن را به نفع خود دریافت کرد که بر اساس آن، لغو توافق فروش دارایی‌های نفتی و گازی‌اش در مصر تایید شد.

 

تازه چه خبر؟
منصور پوریان رییس شورای تامین دام کشور با اشاره به شرایط اقتصادی ایران و گرانی گوشت، اعلام کرد مردم «مصرف گوشت گوسفندی را تقریبا حذف کرده‌اند و حتی...More
هشت ماه پس از أغاز واکسیناسیون در ایران، وزارت بهداشت در دستورالعملی به مراکز واکسیناسیون، از مسئولان تزریق واکسن خواسته نسبت به صحت نوع واکسن تزریقی...More
محمد اسلامی، معاون ابراهیم رییسی و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت این کشور اصرار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای نصب دوربین در مکان‌های صدمه‌دیده...More
مسعود شفیعی رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران با هشدار نسبت به سرعت افزایش جمعیت در شهرهای حاشیه تهران اعلام کرد: «در برخی از شهرهای...More
بر اساس نتایج تازه‌ترین نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) ۱۴/۲ درصد از شهروندان ایرانی بالای ۱۸ سال «اصلا تمایلی به زدن واکسن کرونا...More