شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

امضای توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات به میانجیگری آمریکا

اسرائیل، امارات متحده عربی و بحرین روز سه‌شنبه با میانجیگری آمریکا در کاخ سفید توافقی تاریخی را برای عادی‌سازی روابط خود به امضاء رساندند، توافقی که به گفته دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، پایه‌های یک اتحاد علیه ایران را تشکیل داده و جغرافیای سیاسی منطقه را تغییر خواهد داد.

ترامپ که در مراسم امضای این توافق، که پیمان ابراهیم نام دارد، حضور داشت گفت: «فکر می‌کنم که اسرائیل دیگر منزوی نیست. دست‌کم پنج یا شش کشور دیگر نیز خیلی سریع ملحق خواهند شد.»

ترامپ افزود براساس پیمان ابراهیم این سه کشور می‌توانند در خاک یکدیگر سفارتخانه تاسیس کنند و به همکاری‌های اقتصادی، تجاری و سیاسی بپردازند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، این توافق را «طلوع جدید صلح» در خاورمیانه دانست و از ترامپ برای چنین ابتکاری که چند سال قبل «غیرقابل تصور» بود قدردانی کرد.

عبدالله بن زیاد آل نهیان، وزیر خارجه امارات، این پیمان را نماد تغییری دانست «که به همه جهان امید می‌بخشد».

او افزود: «این پیمان ما را قادر می‌سازد که از مردم فلسطین حمایت کنیم و امیدهای آنان برای رسیدن به کشوری مستقل در یک منطقه باثبات و مرفه را محقق کنیم.»

عبداللطیف راشد الزیانی، وزیر خارجه بحرین، این پیمان را «گام مهم اول» برای آوردن صلح به منطقه خواند و افزود: «یک راه‌کار منصفانه، جامع و پایدار برای ایجاد دو کشور با هدف حل مناقشه اسرائیل و فلسطین بنیان چنین صلحی خواهد بود.»

به گزارش وال‌استریت ژورنال، موفقیت بزرگ‌تر برای اسرائیل رسیدن به توافق با عربستان سعودی است، اما با وجود  همکاری‌های امنیتی و تجاری محرمانه‌ای که سال‌ها بین اسرائیل و عربستان سعودی وجود داشته، چنین توافقی در کوتاه‌مدت ممکن به نظر نمی‌رسد.

در عین حال، مقامات آمریکایی می‌گویند به نظر می‌رسد ریاض با توافق‌های دیپلماتیک روز سه‌شنبه موافق بوده است. در مقطع فعلی، عربستان سعودی با عبور پروازهای تجاری بین اسرائیل و امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است.

ترامپ گفت: «من با پادشاه عربستان سعودی صحبت کردم و گفت‌وگوی بسیار خوبی داشتیم. فکر می‌کنم در این زمینه نیز اتفاق‌های مثبتی رخ دهد.»

ترامپ همچنین ابراز خوش‌بینی کرد که فلسطینیان نیز «در زمان مناسب» به روند صلح با اسرائیل خواهند پیوست.

در فلسطین واکنش به‌گونه‌ای دیگر بود. به گفته ارتش اسرائیل جنوب این کشور آماج حمله راکت‌هایی بود که از سوی غزه شلیک می‌شدند.

از سوی دیگر، با وجودی‌که امارات تاکید کرده توافق با اسرائیل باید هرگونه مانع برای خرید هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ از آمریکا را از میان بردارد، در توافق روز سه‌شنبه به این مورد اشاره نشده بود.

در حالی‌که ترامپ اعلام کرده که «شخصا» با فروش اف-۳۵ به امارات مشکلی ندارد، کنگره با این تقاضای امارات مخالف است و تاکید کرده که برتری نظامی اسرائیل در منطقه باید حفظ شود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More