شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

آغاز گفت‌وگوی نتانیاهو و گانتز برای تشکیل دولت وحدت ملی 

 

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و بنی گانتز رقیب انتخاباتی‌اش، با هدف رفع بن‌بست سیاسی در این کشور در پی ناکامی در کسب اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان، از روز دوشنبه مذاکرات برای تشکیل دولت وحدت ملی با ریاست دوره‌ای را آغاز کرده‌اند.

توافق بین نتانیاهو و گانتز، رهبر حزب میانه‌روی آبی و سفید، پس از آن حاصل شد که رووین ریولین، رییس‌جمهوری اسرائیل، این دو رقیب را به دفتر خود فرا خواند.

به نوشته روزنامه تایمز اسرائیل، دیدار این سه نفر دو ساعت طول کشید و صحبت‌ها حول تشکیل دولت وحدت ملی بود.

در پی این دیدار، نتانیاهو و گانتز در بیانیه‌ای مشترک بدون اشاره به جزئیات دیدار، اعلام کردند درباره «حرکت به سوی وحدت» ملی صحبت کرده‌اند. 

نتانیاهو و گانتز در دومین انتخابات پارلمانی اسرائیل طی شش ماه، موفق به کسب ۶۱ کرسی لازم از ۱۲۰ کرسی پارلمان (کنست) برای تشکیل دولت نشدند. طبق جدیدترین نتایج، حزب لیکود ۳۱ کرسی و آبی و سفید ۳۳ کرسی از آن خود کردند. با احتساب کرسی‌های دیگر احزاب موافق، نتانیاهو صاحب ۵۵ کرسی و گانتز صاحب ۵۴ کرسی در کنست است.

گانتز تا پیش از دیدار روز دوشنبه از هرگونه ائتلاف با حزب راستگرای لیکود به رهبری نتانیاهو با استناد به اتهامات فساد علیه او امتناع کرده بود. 

به گزارش خبرگزاری‌ها، رییس‌جمهوری اسرائیل که در چنین مواردی موظف با تعیین رئیس دولت است، خواستار تشکیل دولت وحدت ملی شده است. 

گانتز پیش از دیدار سه‌جانبه با رییس‌جمهوری و نتانیاهو، با آویگدور لیبرمن، که صاحب هشت‌ کرسی سرنوشت‌ساز در پارلمان بوده، دیدار و گفت‌وگو کرد.

لیبرمن در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «خوشبختانه، این دو حزب بزرگ ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی با ریاست چرخشی را پذیرفته‌اند.»

او اضافه کرد: «کل بحث اکنون حول این مساله است که چه کسی اول نخست‌وزیر باشد و چه کسی دوم.»

لیبرمن از ائتلاف با نتانیاهو و گانتز خودداری کرده و از آنها خواسته برای تشکیل یک دولت فراگیر سکولار به او بپیوندند.

تشکیل دولت با ریاست دوره‌ای در اسرائیل پیش از این هم رخ داده است. طی سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸، شیمون پرز چپگرا و اسحاق رابین راستگرا با تشکیل دولت وحدت ملی ریاست دوره‌ای آن را بر عهده گرفتند. 

تیم‌های مذاکره‌کننده دو طرف امروز سه‌شنبه با هم وارد گفت‌وگو شده و احتمالا این دو رقیب انتخاباتی دیدار سه‌جانبه دیگری نیز با رییس‌جمهوری اسرائیل خواهند داشت.

پارلمان اسرائیل در تاریخ دوم اکتبر، رییس دولت بعدی را تعیین خواهد کرد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More