شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه عملیات ائتلاف عربی در حُدیده و نگرانی‌ها از تشدید بحران انسانی

 

پیشروی نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان‌سعودی به‌سوی بندر حُدیده در غرب یمن، نگرانی‌ها از بروز یک بحران انسانی را دامن زده است.

یک روز پس از آغاز این عملیات، روز پنجشنبه ۲۴ خردادماه، سازمان‌های جهانی امدادرسانی و سازمان ملل هشدار داده‌اند که این حمله به مهم‌ترین بندر یمن، می‌تواند باعث تشدید بحران انسانی و مرگ غیرنظامیان بیشتری شود. سازمان‌ملل می‌گوید موفق شده زیر آتش عربستان‌سعودی و متحدانش، به بندر حدیده کمک‌های انسان دوستانه بفرستد.

عملیات حمله به بندر تحت کنترل حوثی‌های یمن در چارچوب «گسترده‌ترین عملیات ائتلاف برای عقب راندن حوثی‌ها»، به‌طور هماهنگ از زمین،‌ آسمان و دریای حدیده، درحال انجام است و هدف از آن، به‌زانو درآوردن حوثی‌های یمن است که از حمایت جمهوری اسلامی ایران  برخوردارند.

حدیده، در سه سالی که از آغاز جنگ می‌گذرد، تبدیل به مهم‌ترین شهر در مناطق تحت تصرف حوثی‌ها شده است و عربستان‌سعودی می‌گوید حوثی‌ها از این مسیر، سلاح و مهمات هم وارد می‌کنند.

سازمان‌های امدادرسانی می‌گویند درصورت توقف کمک‌ها، حدود ۸ و نیم میلیون نفر،‌ که همین حالا هم در شرایط قحطی قرار دارند، با خطر مرگ روبه‌رو می‌شوند.

کلیر فیگالی، سخنگوی صلیب‌سرخ جهانی گفته است: «امروز در شرایطی هستیم که کلمه فاجعه هم برای توصیفش کم است. وضعیت انسانی بستگی به این دارد که این حمله چطور انجام شود و این‌که طرفین چقدر به قوانین بین‌المللی حقوق‌بشر احترام می‌گذارند. ما نگرانیم که ده‌ها هزار نفر از مردم حدیده بی‌سرپناه شوند و زیرساخت‌ها آسیب ببیند».

روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد، درگیری در نزدیکی فرودگاه حدیده در جریان است و امارات که نیروهای زمینیش در عملیات شرکت دارند، گفته که سربازانش به خط مقدم حوثی‌ها نفوذ کرده‌اند؛ اما حوثی‌ها گفته‌اند جلوی نیروهایی که تلاش داشتند از دریا وارد حدیده شوند را گرفته‌اند.

رویترز به نقل از ساکنان محلی و ارتش دولتی یمن گزارش داده است که ائتلاف عربی راه‌های اصلی حدیده به صنعا، پایتخت این کشور را بمباران کرده‌ است تا از رسیدن سلاح به حوثی‌های مورد حمایت ایران جلوگیری شود. حوثی‌ها از سال ۲۰۱۵، این دو شهر را به کنترل خود درآورده‌اند.   

در جنگ داخلی یمن، این نخستین‌باری است که ائتلاف موسوم به «ائتلاف عربی» به یک منطقه تحت کنترل حوثی‌ها که مواضع دفاعی مستحکمی دارد، حمله کرده است.

در صورت آزادی بندر حدیده، معادله قوا در جنگ یمن، پس از سه سال، به سود عربستان‌سعودی و همپیمانانش تغییر خواهد کرد؛ اما این نگرانی وجود دارد که مناطق تحت کنترل حوثی‌ها، کاملاً تحت محاصره ائتلاف عربی قرار بگیرند.

در عین حال، با تشدید درگیری‌ها، نگرانی از کشیده‌شدن جنگ به خیابان‌ها و افزایش تلفات غیرنظامیان در شهری که حدود ۶۰۰هزار غیر نظامی در آن ساکن‌اند، بالا گرفته است.

آمنه (۲۲ ساله)، دانشجویی که در نزدیکی بندر حدیده زندگی می‌کند، به خبرگزاری رویترز گفته است: «مردم نگران و از جنگ بیمناک‌اند؛ صدای ناوها و جنگنده‌ها، ترسناک است».

او افزود: «مردم به روستاهای نزدیک پناه می‌برند؛ اما خانواده‌هایی که کسی را ندارند، در شهر باقی مانده‌اند».

 

گزارشی از بهار جویا درباره عملیات جدید ائتلاف عربی
تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More