شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

ادامه واکنش اسرائیل به رأی دیوان کیفری بین‌المللی: تصمیمی خطرناک است

 

پس از واکنش بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به رأی دیوان کیفری بین‌المللی مبنی بر آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی در سرزمین‌های فلسطینی،‌ وزرای دفاع و خارجه این کشور نیز آن را «خطرناک» خوانده و از آمادگی مقابله با پیامدهای احتمالی آن خبر دادند.

بنی گنتس،‌ وزیر دفاع اسرائیل، در ارتباط با رای صادرشده وعده داد با تمام قدرت از شهروندان و سربازان این کشور دفاع کند.

او این تصمیم را «ابزاری در دست دشمنان اسرائیل» توصیف کرد و گفت که این تصمیم ابزاری است در دست آن‌هایی که می‌کوشند با سوء استفاده سیاسی از نهادهای بین‌المللی، به اسرائیل ضربه بزنند.

گنتس ضمن «خطرناک» خواندن این تصمیم، دیوان کیفری بین‌المللی را فاقد صلاحیت در این زمینه خواند.

وزیر دفاع اسرائیل گفت ارتش و نهادهای دفاعی اسرائیل به دفاع از کشور و شهروندان با رعایت اصول حرفه‌ای و پایبندی به حقوق بین‌الملل ادامه خواهند داد.

پیشتر نتانیاهو در ویدیویی به این تصمیم حمله کرده و آن را «یهودی‌ستیزانه» خوانده بود. نتانیاهو گفت: «این دادگاه برای رسیدگی به جرائمی همچون هولوکاست علیه یهودیان بنا شد و حال تنها کشور یهودیان در جهان را هدف قرار داده است.»

همزمان گابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل،‌ هم در توییت‌هایی نوشت تصمیم دیوان بین‌المللی کیفری «خلاف قوانین جهانی است و این نهاد را به یک ابزار سیاسی در دست پروپاگاندای ضد اسرائیلی مبدل می‌کند.»

او اضافه کرد: «تصمیم قضات هدیه‌ای به تروریسم فلسطینی و سر باز زدن تشکیلات خودگردان از بازگشت به میز مذاکره مستقیم با اسرائیل است و کاملا به قطبی‌تر شدن فضا بین طرفین می‌انجامد.»

این مقام دولت اسرائیل نیز دیوان را فاقد صلاحیت رسیدگی به موضوع خواند و خواستار احترام به حاکمیت ملی کشورها شد.

اشکنازی وعده داد اسرائیل از هر ابزاری که نیاز باشد برای حفاظت از شهروندان خود استفاده می‌کند.

 

تشکیل جلسه کابینه اسرائیل

 

قرار است روز یکشنبه کابینه سیاسی-امنیتی اسرائیل تشکیل جلسه دهد و این موضوع را بررسی کند. 

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل به نقل از افرادی در وزارتخانه‌های خارجه و دادگستری اعلام کرد که برخی از مقام‌ها در اسرائیل می‌گویند این کشور باید روند برخورد با دیوان لاهه را تغییر داده و ضمن برقرار کردن ارتباط با این نهاد، از گشودن پرونده علیه اسرائیل جلوگیری کند.

در این میان، رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند تشکیلات خودگردان فلسطینی نگرانی چندانی از اینکه تصمیم جدید دیوان لاهه ممکن است موجب شود که این نهاد به جنایات جنگی فلسطینیان نیز رسیدگی کند ندارند. 

کانال ۱۱ به نقل از یک مقام فلسطینی گفته که اگر حماس وارد دولت فلسطینی شود و سپس تصمیم بگیرد به سوی اسرائیل راکت شلیک کند، باید در دیوان بین‌المللی محاکمه شود.

 

رأی دیوان

 

دیوان کیفری بین‌المللی (ICC) روز جمعه با صدور حکمی اعلام کرد این دیوان صلاحیت قضایی برای رسیدگی به وضعیت سرزمین‌های فلسطینی را دارد و زمینه را برای آغاز تحقیقات در مورد جنایات جنگی در این مناطق را هموار خواهد کرد.

این دیوان مستقر در لاهه گفت قضات آن با اکثریت آرا تصمیم گرفته‌اند که تحقیقات درباره احتمال وقوع جنایات جنگی در مناطقی که از سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل در آمده است، شامل غزه و کرانه باختری از جمله بیت‌المقدس شرقی، گسترش یابد.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More