شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

اردوغان: در عفرین هم نبرد می‌کنیم و هم گفت‌وگو

 

رئیس جمهوری ترکیه از «مذاکره و جنگ همزمان» با گروههای مسلح کُرد در ادامه عملیات عفرین در شمال سوریه خبر داد.

به گزارش روزنامه ینی شفق ترکیه، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود روز یکشنبه ۲۹ بهمن، در کنگره حزب عدالت و توسعه در آنکارا گفت: «گفتگو و مذاکره البته با ارزش است ولی ما در نهایت به نتیجه می نگریم. به عمل نگاه می‌کنیم و اینکه در میدان چه اتفاقی می افتد. هم مذاکره می کنیم و هم عملیات [شاخه زیتون] را به پیش می بریم. آن کسی که باید عقلب‌نشینی کند طرف مقابل ماست. ممکن است در این روند به صورت متقابل انعطاف‌هایی به خرج دهیم ولی از اصل هدفمان اصلاً دور نخواهیم شد».

اردوغان با تاکید بر اینکه در زمان ریاست‌جمهوری اوباما مدام ما را فریفتند تا در نهایت گفتیم «باید ناف خودمان را خودمان ببریم» و محتاج آمریکا یا قدرت بزرگ دیگری نمانیم، ادامه داد: «اگر تروریست‌های بی‌آبرویی از آنجا [شمال سوریه] به خاک ما راکت‌پرانی کنند و موجب شهید‌شدن سربازان ما شوند نمی‌توانیم ساکت بمانیم. نزدیک به ۱۰۰ شهید داریم. کارد به استخوان رسید. وعده‌هایی که داده شد برآورده نشد. پشت سر ما پروژه‌هایی به پیش بردند. [آمریکایی‌ها] اول اشتباهاتشان را درست کنند تا بعد از ما مطالباتی داشته باشند.»

اردوغان با گفتن اینکه وقتی از طرف غربی‌ها بی‌وفایی دیدیم «یک شبه عملیات عفرین را رقم زدیم» ادامه داد: « در عملیات سپر فرات، ۲ هزار کیلومتر مربع را در کنترل گرفتیم و امروز آنجا صاحبان واقعی در آن زمینها ساکن‌اند. ما آنجا را اشغال نکردیم».

رئیس‌جمهور ترکیه با گفتن اینکه امروز حزب کارگران کردستان (پ ک ک)، داعش و (پ ی د) در حال «دفن شدن» هستند گفت: «این گروه‌ها یا اینجا را ول می کنند و فرار می کنند و یا سلاح‌هایشان را رها می کنند و رویش را با بتون پر می‌کنند.»  

اردوغان دوباره از آمریکا خواست از حمایت خود از «گروه‌های ترور» دست بردارند و افزود: «ما به آمریکا گفتیم که بیایید با هم وارد رقه شویم. با داعش باهم نبرد کنیم. همکاری با یک گروه تروریستی (پ ی د و ی پ گ) برای از میان برداشتن گروه تروریستی دیگر (داعش) ناممکن است. به آنها گفتیم تاریخ این درس را به شما خواهد داد.» او ضمن متهم کردن آمریکا به دادن انبوه سلاح و آموزش نظامی به گروه‌های مسلح کُرد ادامه داد: «ما این قدرت را داریم که با هرنوع گروه تروریستی مقابله کنیم فقط کافی است که در کنار آن گروه تروریستی هیچ کارمند و سربازی از متفقان ما نباشد...کسانی که از ما می خواهند تروریست‌ها را به آنها تحویل بدهیم چرا خودشان تروریست‌ها را از اروپا و آمریکا تحویل نمی دهند؟»

دیگر سخنران این مراسم بن‌علی یلدیریم نخست‌وزیر ترکیه بود که در سخنانش با اشاره به عملیات شاخه زیتون گفت در اروپا از من پرسیده‌اند که «سیلی عثمانی» که اخیرا اردوغان در سخنانش به کار برد یعنی چه؟، و من پاسخ دادم «بروید عفرین ببینید سیلی عثمانی را چگونه می زنند».

اردوغان چند روز قبل در سخنانی گفته بود کسانی که ما را در مورد عملیات عفرین تهدید به مقابله سخت و متقابل می کنند «معلوم است هرگز طعم سیلی عثمانی را نچشیده‌اند.»  

ارتش ترکیه همچنین اعلام کرده است که عملیات «شاخه زیتون» مطابق با قطع‌نامه‌های ۱۶۲۴ (مصوبه‌ی سال ۲۰۰۵)، ۲۱۷۰ (۲۰۱۴)، و ۲۱۷۸ (۲۰۱۴) شورای امنیت سازمان ملل متحد و در راستای حق دفاع مشروع ترکیه و حراست از تمامیت ارضی سوریه انجام می‌شود.

مطابق اعلام مقامات رسمی ترکیه از آغاز عملیات عفرین تاکنون نزدیک ۱۰۰۰ نفر از اعضای گروههای مسلح کردی کشته شده‌اند. تلفات ترکیه بسیار کمتر گزارش شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More