شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

انتخابات آمریکا؛ تداوم رقابت‌ دو حزب برای به دست گرفتن کنترل سنا

در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا همچنان ادامه دارد، رقابت برای به دست گرفتن کنترل سنای این کشور نیز به پایان نرسیده است.

خبرگزاری رویترز روز شنبه نوشت مشخص شدن نتیجه نهایی انتخابات سنای آمریکا ممکن است تا پنجم ژانویه (۱۶ دی‌ماه) طول بکشد.

رای‌دهندگان آمریکایی سه‌شنبه گذشته، هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری، برای مشخص شدن تکلیف ۳۵ کرسی سنای آمریکا نیز پای صندوق‌های رای رفتند.

کنترل مجلس سنای فعلی، با اکثریت ۵۳ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی، در اختیار جمهوری‌خواهان است، اما پیش از برگزاری انتخابات، دموکرات‌ها امید داشتند بتوانند با کسب کرسی‌های بیشتر، اکثریت سنا را از آن خود کنند.

براساس نتایج اولیه انتخابات سنا، هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواهان فعلا از کسب ۴۸ کرسی مطمئن‌اند و سرنوشت چهار کرسی دیگر هنوز مشخص نیست.

به نظر می‌رسد در ایالت‌های کارولینای شمالی و آلاسکا، تام تیلیس و دن سالیوان، دو نامزد جمهوری‌خواه، پیروز انتخابات سنا خواهند بود، اما روند انتخاب دو کرسی سنا در ایالت جورجیا به مرحله دوم کشیده شده است که باید پنجم ژانویه برگزار شود.

علت این‌که سرنوشت انتخابات سنا در ایالت جورجیا به مرحله دوم کشیده شده این است که براساس قانون این ایالت، هر نامزد برای پیروزی در انتخابات باید بیش از نیمی از آرا را از آن خود کرده باشد.

برای یکی از کرسی‌های جورجیا، کلی لوفلر، سناتور جمهوری‌خواه، با رافائل وارناک از حزب دموکرات به رقابت می‌پردازد و برای کرسی دیگر، دیوید پردو جمهوری‌خواه با جان آساف دموکرات رقابت می‌کند.

اگر در هر دو کرسی ایالت جورجیا، هر دو نامزد دموکرات به پیروزی برسند، کرسی‌های سنا به‌طور مساوی میان دو حزب اصلی آمریکا تقسیم خواهد شد.

چنانچه کرسی‌های دو حزب در سنا برابر باشد، براساس قانون اساسی آمریکا، در مواقع ضرورت، رای معاون رییس‌جمهوری آمریکا تعیین‌کننده رای‌گیری‌های سنا خواهد بود.

در صورت انتخاب مجدد دونالد ترامپ، مایک پنس جمهوری‌خواه و در صورت پیروزی جو بایدن، کامالا هریس دموکرات معاون ریاست‌جمهوری آمریکاست.

اما کافی است یکی از دو کرسی‌ ایالت جورجیا به دست جمهوری‌خواهان بیفتد تا اکثریت مطلق سنا در اختیار این حزب قرار گیرد.

در صورتی که کنترل سنای آمریکا در اختیار جمهوری‌خواهان باقی بماند و جو بایدن دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود، این آرایش سیاسی جدید می‌تواند به اختلاف میان دو قوه قانون‌‌گذاری و اجرایی آمریکا منجر شود، اختلاف‌نظرهایی که در زمینه رویکرد جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها به اقتصاد، بهداشت و مبارزه با تغییرات اقلیمی نمود دارد.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More