شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

سنای آمریکا استیضاح دونالد ترامپ را منطبق با قانون اساسی دانست

نمایندگان سنای آمریکا با ۵۶ رای موافق و ۴۴ رای مخالف تایید کردند که سنا صلاحیت محاکمه رییس‌جمهوری پیشین را دارد تا بررسی استیضاح دونالد ترامپ، از ظهر چهارشنبه وقت محلی ادامه یابد.

روز سه‌شنبه، جلسه دوم استیضاح محاکمه ترامپ در ارتباط با اتهام تحریک حمله به ساختمان کنگره، با بحث درباره امکان قانونی سنا برای محاکمه رییس‌جمهور پس از ترک مقامش آغاز شد.

در آغاز جلسه این پرسش مطرح شد که آیا قانون اساسی آمریکا اجازه برگزاری استیضاح رییس‌جمهور پس از پایان ریاست‌جمهوری را می‌دهد، که این پرسش با استقبال جمهوری‌خواهان ادامه یافت.

در نشست  آن تیم وکلای ترامپ و نمایندگان سنا در این مورد بحث خواهند کرد که آیا حمله معترضین به ساختمان کنگره با تحریک ترامپ صورت گرفته یا نه.

ماه گذشته، تلاش جمهوری‌خواهان برای جلوگیری از محاکمه با ۴۵ رای موافق در مقابل ۵۵ رای مخالف شکست خورد.

از آنجا که اکثریت جمهوری‌خواهان سنا استیضاح ترامپ را غیر قانونی می‌دانند، و تنها شش نفر از آنها با ادامه استیضاح موافقند، انتظار می‌رود که دموکرات‌ها نتوانند اکثریت لازم با دو سوم آرا را برای محکوم کردن ترامپ کسب کنند.

ماه گذشته، مجلس نمایندگان آمریکا دومین طرح استیضاح دونالد ترامپ در دوره ریاست جمهوری او را پس از حمله گروهی از هوادارانش به ساختمان کنگره به تصویب رسانده بود.

صدها نفر از حامیان ترامپ در پی ادامه اعتراضات انتخاباتی او و کارزارش روز ششم ژانویه پس از سخنرانی او به ساختمان کاپیتال کنگره حمله کردند. ترامپ به هوادارانش توصیه کرده بود اگر برای خواسته‌های خود مبارزه نکنند، دیگر کشورشان را نخواهند داشت.

جمعیت حمله‌کننده به کنگره به ماموران پلیس نیز حمله کرد که در پی آن جلسه نمایندگان برای تایید ریاست‌جمهوری جو بایدن با اختلال مواجه شد. در این حملات پنج نفر از جمله یک مامور پلیس کپیتال جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که برای محکوم شدن دونالد ترامپ، به دو سوم رای مجلس سنا، یعنی ۶۷ رای لازم است. به این ترتیب اگر هر ۵۰ سناتور دموکرات به محکومیت او رای دهند، باز هم به رای  ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه از میان ۵۰ جمهوری‌خواه عصو سنا نیاز است که به احتمال زیاد  به این تعداد نخواهد رسید و دونالد ترامپ همانند استیضاح سال گذشته تبرئه خواهد شد.

 

تازه چه خبر؟
گزارش‌های رسانه‌ای از مرگ شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در زندان تهران بزرگ خبر می‌دهند. منابع نزدیک به خانواده شاهین ناصری در گفت‌وگو با...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More