شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

استیضاح رای نیاورد؛ ترامپ از اتهام تحریک به شورش تبرئه شد

استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا رای نیاورد و  رییس جمهور پیشین آمریکا از اتهام «تحریک به شورش در ساختمان کنگره» تبرئه شد.

دونالد ترامپ در نخستین واکنش  پس از تبرئه در استیضاح، گفت که «مشتاقانه منتظر ماه‌های آینده برای ادامه دادن مسیر در رسیدن به عظمت آمریکایی هستم».

دموکرات‌ها برای محکوم کردن ترامپ در جلسه استیضاح به رای حداقل ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند، در جریان رای‌‌گیری فقط هفت سناتور جمهوری‌خواه به استیضاح رای مثبت دادند و ۴۳ سناتور جمهوری‌خواه رای منفی دادند. به این ترتیب ترامپ از اتهام «تحریک به شورش در ساختمان کنگره» تبرئه شد.

نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا، پس از حوادث چهارشنبه ۱۷ دی، ششم ژانویه، و حمله گروهی از هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، او را به تحریک تظاهرکنندگان به حمله به ساختمان کنگره این کشور متهم و دومین استیضاح او را ارائه کردند.

مجلس نمایندگان یک هفته بعد در روز پنج‌شنبه بیست و پنجم دی ماه آمریکا  با ۲۳۲ رای موافق و ۱۹۷ رای مخالف، طرح استیضاح دونالد ترامپ را تصویب و پس از آن به مجلس سنا ارائه کرد.

با وجود آنکه طرح استیضاح پس از حوادث چهارشنبه هفدهم دی ماه اولین استیضاح رییس‌جمهوری آمریکا بود تا این حد از طرف دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات حمایت شد اما محکوم کردن رییس جمهور به آرای دو سوم کل اعضای مجلس سنا یعنی دست‌کم  رای ۶۷ سناتور نیاز دارد.

با وجود ۵۰ عضو دموکرات مجلس سنا، آنها برای محکوم کردن ترامپ به آرای ۱۷ سناتور جمهوری‌خواه نیاز داشتند که تنها حمایت ۷ سناتور جمهوری‌خواه را کسب کردند و به این ترتیب دومین استیضاح ترامپ نیز رای نیاورد.

دموکرات‌ها سال گذشته نیز استیضاح ترامپ را با دو محور «سواستفاده از قدرت» و «کارشکنی در فعالیت‌های کنگره» در مجلس نمایندگان تصویب کردند اما مجلس سنا در هفدهم بهمن ماه سال گذشته رییس جمهور وقت ایالات متحده را از هر دو اتهام تبرئه کرد.

در جریان رای‌گیری اولین استیضاح دونالد ترامپ در مجلس سنا، میت رامنی تنها سناتور جمهوری‌خواه بود که رای به «گناهکاری» ترامپ در اتهام اول، سوء استفاده از قدرت، داده بود.

به این ترتیب ترامپ اکنون تنها رییس جمهوری آمریکاست که دوبار استیضاح شده و هر دو بار مجلس سنا او را از اتهامات وارده  تبرئه کرده است.

با رای مجلس سنای آمریکا به تبرئه ترامپ از اتهام «تحریک به شورش در ساختمان کنگره»، مسیر دموکرات‌های برای طرح محرومیت ترامپ از نامزدی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری نیز مسدود شده است.

 

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More