شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

بازدید بازرسان سازمان جهانی بهداشت از بازار ووهان، کانون اولیه همه‌گیری کرونا

 

گروهی از بازرسان سازمان جهانی بهداشت که برای تحقیق درباره منشا کرونا به چین سفر کرده‌اند، روز یکشنبه ۱۲ بهمن از بازار شهر ووهان، مکانی که برای اولین بار مواردی از ابتلا به این ویروس در آنجا شناسایی شد، بازدید کردند.

ووهان در مرکز چین واقع است و در بازار این شهر نیز به طور عمده محصولات دریایی به فروش می‌رسد.

به گزارش رویترز، کارشناسان سازمان جهانی بهداشت تحت تدابیر شدید امنیتی و در حالی که موانع متعددی اطراف بازار گذاشته شده بود وارد این محل شدند.

کارشناسان در ابتدای ورود به به بازار، حاضر به پاسخگویی به پرسش‌های خبرنگاران نشدند و پس از ورود آن‌ها، دسترسی عموم به بازار بسته شد.

به گزارش رویترز، ورود عمومی به بازار ووهان از زمان تعطیلی‌اش در ابتدای سال گذشته میلادی بسیار محدود بوده است.

در طول یک سال گذشته شماری از مقام‌های چین و رسانه‌های حکومتی این کشور گفته‌اند بازار ووهان منشأ شیوع کرونا نیست و حتی مدعی شده‌اند که ویروس احتمالا از خارج از چین وارد این کشور شده است.

مقام‌های چین پس از مدت‌ها تکذیب، سرانجام در آخرین روز سال ۲۰۱۹ میلادی با اعلام شناسایی چهار مورد از ابتلا به یک بیماری ذات‌الریه ناشناخته»، بازار ووهان را تعطیل کردند. حدود یک ماه بعد، این شهر قرنطینه شد.

بازرسان اعلام کرده‌اند بازار ووهان همچنان در تحقیقات برای یافتن منشا کرونا اهمیت دارد، زیرا اولین گروه‌ها از مبتلایان در این بازار شناخته شده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که پس از ورود به چین به مدت دو هفته در ووهان در قرنطینه بودند، از روز پنج‌شنبه کار بازدید از بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها و بازارهای این شهر را آغاز کردند.

هنوز هیچ زمان‌بندی مشخصی از برنامه‌های این گروه اعلام نشده، اما پیشتر سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که کارشناسانش از بازار ووهان و موسسه ویروس‌شناسی این شهر بازدید می‌کنند.

سفر کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به چین با تاخیر همراه بوده است. این تاخیر موجب طرح انتقادهایی علیه چین از سوی سازمان بهداشت جهانی شد.

این در حالی است که پیشتر برخی کشورها از جمله آمریکا انتقادهایی را درباره عدم شفافیت اصلاع‌رسانی و شیوه مدیریت چین در زمینه شیوع کرونا مطرح کرده‌اند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More