شما صفحه ای از سایت قدیمی ایران اینترنشنال را مشاهده می کنید که دیگر به روز نمی شود. برای مشاهده سایت جدید به iranintl.com مراجعه کنید.

تازه‌ترین خبرها از سرتاسر جهان

عکس روز:‌ به دنبال توافق بر سر توقف درگیری میان اسرائیل و گروه‌های مسلح فلسطینی، ماهیگیران در نوار غزه کار را ازسرگرفتند (منبع:‌خبرگزاری رویترز) 

اولین وزیر نابینا در تونس بر کرسی وزارت فرهنگ

 

برای اولین بار در تونس یک فرد نابینا به سمت وزیر فرهنگ منصوب شد.کابینه ۲۵ نفره نخست‌وزیر جدید تونس، شامل هفت وزیر زن و ۱۸ مرد است. ولید زیدی، وزیر فرهنگ جدید تونس ۳۴ ساله، اهل شعر و موسیقی و دارای دکتری ادبيات عرب است و پیش از این نیز در دانشگاه تدریس می‌کرد. او اولین وزیر نابینای تونس و اولین فرد نابینا در این کشور است که موفق به گرفتن درجه دکتری شده است. نامزدی او در کابینه هشام مشیشی، نخست‌وزیر جدید تونس جنجالی بود. مخالفان می‌گویند او سابقه کار فرهنگی ندارد و تنها به دلیل داشتن مشخصات مورد نظر نخست‌وزیر برای تحقق وعده‌هایش همچون برابری، توزیع عادلانه ثروت و مقابله با تبعیض به این سمت منصوب شده است، چرا که او جوان، نابینا و تحصیلکرده و اهل منطقه فراموش‌شده شمال‌غرب تونس است.

 

کشف کتابخانه عظیم دیجیتال متعلق به داعش 

 

محققان موسسه گفت‌وگوی استراتژیک در بریتانیا، یکی از بزرگترین مجموعه‌های آنلاین، شامل کتاب‌ها و مجموعه تبلیغات متعلق به گروه اسلامگرای موسوم به داعش را کشف کردند. این کتابخانه دیجیتال بیش از ۹۰ هزار عنوان فایل دارد و تخمین زده می‌شود که ماهانه ۱۰ هزار بازدیدکننده دارد. کارشناسان می‌گویند این کتابخانه مسیری است به دستیابی به مطالب افراطی‌گرایانه در شبکه اینترنت. آن‌ها می‌گویند از آنجا که داده‌ها در یک فضا ذخیره نشده‌اند، از بین بردن این مجموعه کار دشواری است.

سازمان بهداشت جهانی:‌ واکسیناسیون گسترده کووید-۱۹ تا نیمه سال آینده پیش‌بینی نمی‌شود

 

سخنگوی سازمان بهداشت جهانی می‌گوید با توجه به اهمیت تاثیر و امنیت واکسن‌های مورد تحقیق، پیش‌بینی نمی‌کند که واکسن کووید-۱۹ تا نیمه سال آینده به شکل گسترده در دسترس عموم قرار گیرد. مارگارت هریس گفت هیچ‌یک از واکسن‌هایی که در حال حاضر در مراحل آزمایش بالینی هستند، «نشانه واضحی» از تاثیر دست‌کم ۵۰ درصدی نشان نداده‌اند. 

وزرای خارجه آلمان و بریتانیا: روسیه باید درباره پرونده مسمومیت ناوالنی پاسخگو باشد

وزرای خارجه آلمان و بریتانیا توافق کردند که برای پاسخگویی روسیه در قبال پرونده مسمومیت الکسی ناوالنی با هم همکاری کنند. وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای در این مورد اعلام کرده که  هر گونه استفاده از ماده شیمیایی نوویچوک، نقض کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی است. دومنیک راب و هایکو ماس، وزیران خارجه بریتانیا و آلمان روز پنجشنبه درباره مسمویت ناوالنی، سیاستمدار روس منتقد کرملین گفت‌وگو کردند. ماس تایید کرد که استفاده از این سم نقض کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و بنابراین یک نگرانی بین‌المللی است. روسیه پیشتر گفته بود که غرب نباید بر سر این ماجرا زود قضاوت کند و مدرکی دال بر وقوع جرم و مسموم کردن عمدی وجود ندارد. 

 

دبیرکل سازمان ملل خواستار بسته شدن بازداشتگاه‌های مهاجران در لیبی شد

 

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار بسته شدن بازداشتگاه‌های نگهداری پناهجویان و مهاجران در لیبی شد، و « نقض حقوق بشر» در این بازداشتگاه‌ها را محکوم کرد. او در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل گفت:‌ «هیچ چیز نمی‌تواند وضعیت هولناک بازداشت مهاجران و پناهجویان در لیبی را توجیه کند.» او گفت بار دیگر از مقام‌های لیبی می‌خواهد تا به وظایف خود تحت مقررات بین‌المللی عمل کرده و در همکاری مستقیم با نهادهای سازمان ملل، بازداشتگاه‌ها را تعطیل کنند. طبق آمار تا نیمه تابستان امسال بیش از ۲۷۸۰ نفر در این بازداشتگاه‌ها نگهداری می‌شدند که ۲۲ درصد از این تعداد، کودکان هستند.

جهش دوباره کرونا در مادرید، گردهمایی‌های خانگی ممنوع می‌شود 

 

مقامات اسپانیا در مادرید برای مقابله با جهش آمار موارد ابتلا به ویروس کرونا همزمان با بازگشایی مدارس، محدودیت‌های بیشتری را برای جمع‌های خانوادگی و گردهمایی‌های اجتماعی اعمال می‌کنند. از آنجا که بیشتر موارد ابتلا در گردهمایی‌های خانگی صورت گرفته‌، اکنون تجمع بیش از ده نفر در خانه‌ها ممنوع می‌شود. مراسم ختم، تدفین، عروسی و آیین‌های دینی و همچنین بازدیدهای گروهی از موزه‌ها از روز دوشنبه آینده در پایتخت اسپانیا ممنوع می‌شود. یک‌سوم از موارد ابتلا در اسپانیا، در مادرید و حومه آن شناسایی شده است. 

کرملین خواستار گفت‌وگو با آلمان درباره پرونده پزشکی الکسی ناوالنی شد 

 

کرملین روز جمعه، خواستار گفت‌وگو با آلمان بر سر پرونده الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه و تحقیقات بیشتر در مورد ماده اصلی مسمومیت او شد. کرملین همچنین گفت پزشک‌های روسی که در ابتدا او را درمان می‌کردند، به مراتب شفاف‌تر از پزشکان آلمانی بودند که در حال حاضر به ناوالنی رسیدگی می‌کنند. ناوالنی اکنون در بیمارستانی در آلمان بستری است. آلمان گفته که او به یک روش سنتی شوروی سابق، مسموم شده و خواستار رسیدگی به عاملان این مسمومیت عمدی شده است. روسیه تاکنون تحقیقاتی درباره این مسئله آغاز نکرده و گفته است هنوز مدرکی دال بر وقوع جنایت وجود ندارد.  

وزیر کشور تعلیق شده لیبی بار دیگر به سمت خود بازگشت

 

حکومت وفاق ملی در لیبی، وزیر کشور را در سمت خود ابقا کرد. حکومت وفاق که از سوی جامعه بین‌الملل به رسمیت شناخته می‌شود، پیشتر در هفته گذشته فتحی باشاغا را به اتهام فساد و همچنین شرایط بد معیشتی مردم تعلیق کرده بود. این حکومت در صفحه فیسبوک خود نوشت که فایز سراج، نخست‌وزیر حکومت وفاق تعلیق موقتی باشاغا را لغو می‌کند و او می‌تواند فعالیت‌هایش را از سرگیرد. مردم لیبی در طرابلس و برخی دیگر از شهرهای غرب لیبی، در اعتراض به قطع مکرر و طولانی برق و شرایط بد زندگی، چندین روز در خیابان‌ها تظاهرات کردند.

یکی از بزرگترین روسپی‌خانه‌های اروپا در آلمان اعلام ورشکستگی کرد 

 

یکی از بزرگترین روسپی‌خانه‌های اروپا در آلمان، به دنبال اعمال مقررات تعطیلی و قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا، اعلام ورشکستگی کرد. آرمین، مدیر روسپی‌خانه پاشا در شهر کلن گفت:‌ «کار ما به پایان رسیده است.» از زمان شروع همه‌گیری کووید-۱۹، آلمان روسپی‌گری را غیرقانونی اعلام کرد. پاشا حدود ۱۲۰ روسپی دارد و حدود ۶۰ کارمند در بخش‌هایی مانند آشپزخانه و آرایشگاه آن کار می‌کنند.

جواب مثبت تست کرونای بازیگر نقش بتمن، فیلمبرداری را بار دیگر متوقف کرد  

 

فیلمبرداری فیلم بتمن به دلیل اعلام نتیجه مثبت تست کرونای رابرت پتینسون، بازیگر اول فیلم، متوقف شد. فیلمبرداری این پروژه چند روز پیش و به دنبال پایان قرنطینه مربوط به شیوع ویروس کرونا از سرگرفته شده بود. کمپانی سینمایی برادران وارنر، ضمن تایید این خبر گفت که عوامل تولید فیلم، خود را قرنطینه کرده‌اند. فیلمبرداری فیلم بتمن که اوایل سال جاری در گلاسکو آغاز شده بود، به دلیل تعطیلی سراسری متوقف شد. نشریه سینمایی ونیتی‌فر گفت که پتینسون، بازیگر ۳۴ ساله بریتانیایی، چند روز پس از شروع دوباره فیلمبرداری در لندن و شش ماه پس از توقف پروژه، به کرونا مبتلا شده است.

اجازه بحرین برای عبور پروازهای بین امارات و اسرائیل از آسمان این کشور

 

مقامات هوا فضای بحرین اعلام کردند که از این پس، پروازهای میان امارات متحده عربی و اسرائیل، اجازه دارند، از آسمان این کشور برای رسیدن به مقصد استفاده کنند. این نهاد گفت که تصمیم ‌اخیر به دنبال درخواست امارات و به دنبال توافق تاریخی عادی‌سازی روابط میان امارات و اسرائیل، اتخاذ شده است. ماه گذشته، وزیر اطلاعات و امنیت اسرائیل گفته بود که بحرین و عمان احتمالا کشورهای بعدی حوزه خلیج فارس هستند که در عادی‌سازی مناسباتشان با اسرائیل به امارات خواهند پیوست. 

ارتش لبنان بیش از ۴ تن نیترات آمونیوم در بندرگاه بیروت کشف کرد 

 

ارتش لبنان از کشف ۴/۳۵ تن نیترات آمونیوم جدید در نزدیکی ورودی بندرگاه بیروت خبر داد. این بندرگاه یک ماه پیش بر اثر انباشت ۲/۷۵۰ تن از همین ماده شیمیایی بسیار محرق، دچار یک انفجار مهیب شد که طی آن دست‌کم ۱۹۰ نفر کشته و ۶۵۰۰ نفر مجروح شدند. ارتش لبنان در بیانیه‌ای گفت که مهندسین ارتش در حال رسیدگی به این مواد هستند. 

توافق ترکیه و یونان برای مذاکره بر سر منابع انرژی در شرق مدیترانه  

 

در جریان تلاش برای کاهش تنش بر سر منابع انرژی در شرق مدیترانه، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از توافق میان یونان و ترکیه برای مذاکره و پرهیز از رویارویی تصادفی در این منطقه خبر داد. آلمان نیز در تلاش برای برقراری گفت‌وگو است، آنگلا مرکل، صدر اعظم این کشور طی یک تماس ویدئویی با رجب طیب اردوغان در این باره گفت‌وگو کرد. استولتنبرگ در بیانیه‌ای گفت:‌ «به دنبال مذاکره با رهبران ترکیه و یونان، این دو متحد ناتو با مذاکرات فنی برای تعیین مکانیسم پرهیز از درگیری و کاهش خطر رویارویی در شرق مدیترانه توافق کردند.»

مکزیک بیشترین شمار قربانی در میان پرسنل بهداشت و درمان در مقابله با کووید-۱۹  را دارد 

 

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید کارکنان بخش بهداشت و درمان در مکزیک بیش از هر کشور دیگری در جهان، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. به گفته عفو بین‌الملل، دست‌کم ۷ هزار نفر از پرسنل بهداشت و درمان در جهان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان‌باخته‌اند که از این تعداد، ۱۳۲۰ نفر مکزیکی بودند. ایالات متحده آمریکا با هزار و ۷۷ نفر، برزیل با ۶۳۴ نفر و هند با ۵۷۳ نفر جان‌باخته در میان کادر بهداشت و درمان، دیگر کشورهایی هستند که در جریان مقابله با ویروس کرونا، بیشترین شمار قربانی را دارند. 

پهپادی در خیابان‌های تل‌آویو بسته‌های ماریجوانا پخش کرد

 

پهپادی در تل‌آویو، پاکت‌هایی را در یکی از میدان‌های این شهر توزیع کرده که به نظر می‌رسید حاوی ماریجوانا باشد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که  برخی از فعالان برای قانونی کردن ماریجوانا در اسرائیل در رسانه‌های اجتماعی، وعده ارسال ماریجوانای رایگان از آسمان را دادند، پلیس گفته است دو مرد را به اتهام کنترل پهپاد بر فراز میدان رابین بازداشت کرده است. تظاهرات خیابانی و راهپیمایی‌های سیاسی عمدتا در این میدان برگزار می‌شود. در حال حاضر استفاده درمانی از گیاه ماریجوانا در اسرائیل آزاد است، اما استفاده از آن به عنوان ماده مخدر روان‌گردان غیرقانونی است.

پلیس نپال برای توقف یک گردهمایی مذهبی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، گاز اشک‌آور شلیک کرد  

 

پلیس نپال روز پنجشنبه به سوی شرکت‌کنندگان در یک گردهمایی مذهبی که مقررات منع گردهمایی برای مقابله با ویروس کرونا را نقض کرده بودند، گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی شلیک کرد. علی‌رغم قوانین دولت درباره منع تجمع، حدود دو هزار نفر در شهر لالیتپور، در نزدیکی کاتماندو پایتخت نپال، جمع شدند تا آیین به حرکت درآوردن «ارابه خدای باران» را برگزار کنند. سپتامبر پایان فصل بارندگی در کاتماندوست. این زمان با فستیوال «ایندرا» همراه است. ایندرا خدای باران و رعد و برق است این آیین برای نسل‌ها در نپال برگزار شده است. مسئولان دولتی از ماه مرداد و در تلاش برای مهار گسترش ویروس کرونا، مقررات موقتی را در كاتماندو و شهرهای اطراف حاکم ساخته و از مردم خواستند تا مناسک مذهبی را در خانه به جا آورند. 

نویسنده چینی استرالیایی زندانی در چین می‌گوید حاضر به اعتراف دروغین نیست

 

یانگ هنگجون، نویسنده چینی-استرالیایی که از ۱۸ ماه پیش توسط مسئولان چینی بازداشت شده، با نزدیک شدن به زمان برگزاری دادگاه به خانواده‌اش گفته ست که حاضر به اعتراف دروغین نشده است. این نویسنده ۵۵ ساله، روز پنجشنبه برای اولین بار پس از بازداشت در ژانویه ۲۰۱۹، توانست با وکیلش ملاقات کند. او شش ماه پیش به اتهام جاسوسی بازداشت شد، اما او این اتهام را نپذیرفته و گفته است:‌ «هرگز به کاری که نکرده‌ام، اعتراف نخواهم کرد.» استرالیا نیز قویا این اتهام را رد کرده است. 

مظنون به قتل یک فعال راستگرا در پورتلند، به ضرب گلوله پلیس در جریان عملیات بازداشت کشته شد

 

یک طرفدار آنتیفا که مظنون به قتل یک فعال راستگرا در پورتلند بود، شامگاه پنجشنبه در جریان تلاش ماموران فدرال آمریکا برای بازداشت او کشته شد. به گزارش رسانه‌ها، مایکل رینوئل در جنوب غرب سیاتل کشته شد و وال‌استریت ژورنال به نقل از مقامات قضایی گفت که او در مواجهه با پلیس، سلاح کشیده و ماموران متقابلا شلیک کردند. رینوئل در ارتباط با قتل یکی از حامیان رییس‌جمهوری آمریکا تحت نظر پلیس بود. پلیس پورتلند دراین‌‌ باره هنوز اظهار نظری نکرده است. 

آتش‌سوزی در یک نفتکش حامل نفت خام در سریلانکا؛ یک نفر از خدمه جان باخت

 

سخنگوی نیروی دریایی سریلانکا از آتش گرفتن یک نفتکش حامل نفت خام که از سوی کویت به سمت هند در حرکت بود، در ساحل شرقی این کشور خبر داد، سخنگوی نیروی دریایی سریلانکا گفت که این نفتکش حامل حدود دو میلیون بشکه نفت خام بود که از کویت به سمت بندر پارادیپ در حرکت بود و ۲۳ خدمه داشت که یکی از آن‌ها جان باخته و بقیه نجات داده شده‌اند. علائمی مبنی بر نشت نفت از کشتی وجود ندارد و کشتی‌هایی از ارتش روسیه و گارد ساحلی هند در کار امداد و اطفاء حریق کمک کردند. 

کشف علائم حیات و آواربرداری از یک ساختمان فروریخته در بیروت، یک ماه پس از انفجار

 

یک ماه پس از انفجار مهیب در بندرگاه بیروت، و به دنبال کشف علائمی مبنی بر تپش قلب و تنفس زیر آوار ناشی از انفجار، امدادگران لبنانی روز جمعه در محل فروریختن یک ساختمان حضور یافته و با دست شروع به آواربرداری کردند. در گذشته، در طبقه همکف این ساختمان فروریخته، یک بار وجود داشت. گروهی از امدادگران، کار آواربرداری و جست‌وجو برای نجات‌یافتگان را آغاز کردند. روز چهارم اوت سا‌ل جاری، انفجار بیش از دو هزار تن نیترات آمونیوم انبار شده در بندر بیروت واقع در پایتخت لبنان، دست‌کم ۱۹۰کشته و ۶۵۰۰  زخمی به جا گذاشت و بیش از ۱۱۰ نفر در اثر این حادثه مفقود شدند.

تازه چه خبر؟
سازمان حقوق بشر ایران به نقل از منابع آگاه از «مرگ مشکوک» شاهین ناصری، از شاهدان شکنجه نوید افکاری، در سلول انفرادی زندان تهران بزرگ خبر داد. برادر...More
طالبان اسامی شماری از افراد از جمله دو نفر از فرماندهان نظامی طالبان را که به سمت‌های مهم دولتی منصوب کرده است، اعلام کرد. به گفته ذبیح‌الله مجاهد،...More
حسن زرقانی دادستان مشهد از بازداشت شش متهم پرونده کودک‌ربایی در این شهر خبر داد و اعلام کرد که متهم اصلی پرونده هنوز دستگیر نشده وفراری است. زرقانی...More
پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای اعلام کرد گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان که بارها وفاداری ایدئولوژیک قوی خود به جمهوری اسلامی را نشان داده، دولت لبنان را...More
ارتش سودان در بیانیه‌ای که از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، اعلام کرد تلاش برای کودتا را خنثی کرده و اوضاع تحت کنترل است. یک عضو شورای حکومتی سودان...More